Įvairių tautų duonos pristatytos nuotaikingame renginyje Tautinių bendrijų namuose

Data

2018 02 07

Įvertinimas
1
29.jpg

Vasario 2 d. Tautinių bendrijų namuose vyko tradicinė Duonos šventė, kurios metu Lietuvoje gyvenančios tautinės bendruomenės pristatė savo nacionalinę duoną, pasakojo su ja susijusius papročius, vartojimo tradicijas ir supažindino lankytojus su savo tradiciniais duonos kepimo ypatumais. Šventėje dalyvavo trylika tautinių bendruomenių.

Tautinių mažumų departamento direktorė, dr. Vida Montvydaitė, sveikindama šventės dalyvius pasidžiaugė, kad prieš 14 metų gimusi tradicija rengti Duonos šventę sėkmingai gyvuoja iki šiol. „Šiemet ši šventė sujungė 13 Lietuvoje gyvenančių tautinių bendrijų atstovus: estus, latvius, armėnus, rusus, baltarusius, totorius, rumunus, moldavus, vokiečius, graikus, ukrainiečius, jakutus, uzbekus. Svarbu, kad šventės dalyviams yra įdomu ne tik paragauti įvairių tautų duonos, bet ir išgirsti apie duonos istoriją, tradicijas, jos reikšmę! Manau, kad šios šventės sumanytojai ir organizatoriai galėtų pagalvoti apie idėją šiai šventei išaugti į festivalį, apjungiantį daugiau Lietuvoje gyvenančių tautinių bendrijų“, – sakė V. Montvydaitė.

„Duona – seniausias kultūrinis paminklas kiekvienos tautos istorijoje. Kiekvienai tautai savo duona – skaniausia. Vasario 5 d. nuo seno lietuviai garbino namų židinio ir duonos deivę Gabiją. Atėjus krikščionybei senoji lietuvių tautos šventė sutapatinta su šv. Agotos varduvėmis. Buvo manoma, kad jos vardo dieną pašventinta duona gelbsti nuo gaisro ir kitų nelaimių“, – pradėdama šventę kalbėjo Lietuvos rumunų kultūros bendrijos „Dačija“ pirmininkė, Tautinių bendrijų tarybos narė Lučija Bartkienė.

Duonos šventė Tautinių bendrijų namuose jau turi savo istoriją. Pirmą kartą ji buvo surengta 2005 m. ir vadinosi „Mūsų duona“. Tada joje dalyvavo septynios tautinės bendrijos.

Skambant nacionalinėms muzikos melodijoms, laikydami rankose duoną, vieni po kitų pasirodė įvairių tautų atstovai. Kai kurie buvo pasipuošę tautiniais kostiumais. Pirmiausia buvo pristatyta lietuviška duona. Taip pat buvo pristatyta armėniška, baltarusiška, estiška, graikiška, jakutiška, latviška, moldaviška, rumuniška, rusiška, totoriška, ukrainietiška, uzbekiška, vokiška duonos. 

Šventės dalyvius sveikino europarlamentaras Petras Auštrevičius, Tautinių mažumų departamento prie LRV direktorė dr. Vida Montvydaitė, Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė, etnologė, žurnalistė Gražina Kadžytė.

Buvo pademonstruotas filmas apie pirmąją Duonos šventę Tautinių bendrijų namuose. Šis filmas pirmą kartą parodytas per Lietuvos televiziją 2005 m. vasario 26 d. laidoje tautinėms bendrijoms „Labas“.

 

Duonos šventę surengė Tautinių bendrijų taryba ir Tautinių bendrijų namai.