Mokslininkai diskutavo apie Lietuvos ir Lenkijos santykių raidą nuo Liublino unijos iki Europos Sąjungos

Data

2019 05 03

Įvertinimas
0
59295908_1043795042480101_5989080380987146240_o.jpg

Balandžio 27 d. Tautinių mažumų departamento direktorė Vida Montvydaitė dalyvavo 7-ojoje Tarptautinėje tarpdisciplininėje mokslinėje konferencijoje „Nuo Liublino unijos iki Europos Sąjungos“. Konferenciją organizavo Lietuvos lenkų mokslininkų draugija, kartu su Lenkijos ambasada Vilniuje ir Tautinių mažumų departamentu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Renginyje mokslininkai iš įvairių šalių diskutavo apie tai, kokias pamokas galima išmokti iš Liublino Unijos ir ką galima iš to laikmečio perspektyvos pasiūlyti Europos Sąjungai, ar turime bendras tradicines vertybes ir pagrindinę europinio solidarumo idėją, tradicinių tautinių ir etninių mažumų bei naujų tautinių ir religinių bendrijų vieta ES šalių šiuolaikinėje visuomenėje ir pan.

„Nors lygiai prieš 450 metų sudaryta Liublino unija šiandien susilaukia skirtingų vertinimų, kylančios euroskepticizmo bangos fone ši tema gali tapti postūmiu platesniam akademiniam nagrinėjimui tiek iš istorinės, tiek iš geopolitinės pusės. Šimtmečius trukęs bendras Lietuvos ir Lenkijos sugyvenimas gali būti vertingas pavyzdys, kaip vienoje sąjungoje gali darniai sugyventi skirtingos tautos, kalbos ir tradicijos“, – atidarydama konferenciją kalbėjo Departamento direktorė Vida Montvydaitė. 

Lietuvos lenkų mokslininkų draugija per 2014-2018 metus organizavo 5 dideles tarptautines tardisciplinines mokslines konferencijas: „Gimtoji Europa. Europos politinė ir teisinė mintis ant XXI slenksčio“, „Integracija ir atskirtis: Europos tautinių mažumų lingvistinės teisės“, „Tautinės mažumos – galimybė, iššūkis ar grėsė nacionaliniam saugumui?“, „Tautinių mažumų švietimas ir mokslas Europoje: vakar, šiandien, rytoj“, „Imperijų griuvimo šimtosios metinės. Tautinės valstybės ir tautinės mažumos Europoje“.