Tautinių bendrijų namuose vyko tradicinė „Duonos šventė“

Data

2019 02 01

Įvertinimas
0
4330_49608d16e2ab9fdf95f3dfacac8a2e39.jpg

Vasario 1 d. Tautinių bendrijų namuose vyko tradicinis „Duonos šventės“ renginys, kuriame Lietuvoje gyvenančios armėnų, baltarusių, graikų, karaimų, kazachų, latvių, lenkų, lietuvių, moldavų/rumunų, rusų, totorių, ukrainiečių, uzbekų, vengrų ir vokiečių bendruomenės pristatė ir papasakojo apie savo tradicines duonas. Šventosios Agotos dienai skirta šventė tautines bendruomenes sukvietė jau tryliktąjį kartą. Šiemet šventės tema buvo šventinės duonos ir pyragai. Tautinių mažumų departamento direktorė dr. Vida Montvydaitė, sveikindama šventės dalyvius, vaišino tradiciniu lietuvišku morkų pyragu.

Renginio dalyvius sveikino Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Europos Parlamento nariai Petras Auštrevičius ir Viktoras Uspaskichas, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis, pirmoji Tautybių departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorė Halina Kobeckaitė, signataras Nikolajus Medvedevas.

Duona turi išskirtinę reikšmę daugelio tautų tradicijose. Armėnai į duoną – gata – deda monetas, suradusį monetą - aplankys laimė. Graikai kepa duoną sekmadieniais, visai šeimai susirinkus prie bendro stalo. Kazachų duona – bulsakai – valgoma per visas šventes ir yra svetingumo simbolis. Ji kepama penktadieniais, nes būtent tada Alachas išleidžia dvasias aplankyti savo artimųjų. Kazachai tiki, kad duonos kąsniu dalinasi ir su savo artimųjų vėlėmis. Latvių duonos pavadinimas – kuka – išvertus į lietuvių kalbą reiškia „labai skanu“. Moldavų tradicinis vestuvinis jaunosios pyragas tempiamas į skirtingas puses jaunojo ir nuotakos. Kieno rankose lieka didesnė pusė, pyragui lūžus, tas ir bus šeimos galva. Uzbekai kiekviename savo kilmės valstybės regione turi skirtingas duonas. Vengrų tradicijose didelę reikšmę turi velykinis pyragas, kurio viršuje, kepant, įbrėžiamas kryžiaus ženklas. Vokiečiams duona reiškia ne tik maistą, bet ir bendravimą, šventę.

„Daugelio tautų tradicijose duona asocijuojasi su laime ir gerove, bendravimu, šiltais tarpusavio santykiais. Todėl nuoširdžiai linkiu, kad ant jūsų stalo niekada netrūktų kasdienės duonos ir ji taptų visų Lietuvos tautų vienybės simboliu“, – kalbėjo Departamento direktorė dr. Vida Montvydaitė.