XII tarptautiniame folkloro festivalyje „Pokrovskije kolokola“ – kolektyvai iš daugiau nei dešimties šalių

Data

2017 09 12

Įvertinimas
0
01.jpg

Spalio 11-15 dienomis Vilniuje vyks dvyliktasis tarptautinis folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“, kuriame dalyvaus folkloro kolektyvai iš 10 šalių. Savo patirtimi dalinsis iškiliausi pedagogai, liaudies tradicijų tyrinėtojai. Festivalyje koncertuos autentiško folkloro atlikėjai iš Azerbaidžano, Baltarusijos, Estijos, Gruzijos, Lenkijos, Lietuvos, Rusijos, Slovakijos, Ukrainоs bei geriausi Lietuvos tautinių bendrijų bei lietuvių folkloro ansambliai.

Festivalis, pavadintas stačiatikių šventės – Švenčiausiosios Mergelės Marijos apsaugos (Pokrov Presviatoj Bogorodicy) garbei, daugelį metų puoselėja ir stiprina žmonių ir valstybių tarpusavio ryšius. Dėl šios priežasties festivalis yra žinomas ne tik Lietuvoje, bet visame pasaulyje. Vieną kartą jame dalyvavę kolektyvai noriai grįžta į Vilnių, o sostinės gyventojai bei svečiai laukia rudens ir planuoja savo laisvalaikį pagal festivalio programą.

Festivalio „Pokrovskije kolokola“ programa sudaroma itin kruopščiai, o dalyviai, netgi vaikų kolektyvai, atrenkami garsių folkloristų. Griežtus atrankos kriterijus lemia organizatorių siekis išsaugoti aukštą festivalio dalyvių profesionalumą. Reikalavimus diktuoja ir tikslas pristatyti daugiatautei publikai geriausius liaudies meno pavyzdžius.

„Visą šį nematerialų turtą svarbu perduoti šių laikų visuomenei, kuri turi suvokti savo atsakomybę už tai, kas vyksta pasaulyje. Kultūros kalba yra pati suprantamiausia, skatinanti bendradarbiavimą ir kultūrų įvairovę“, – įsitikinusi festivalio sumanytoja ir organizatorė Irena Zacharova.
 
Festivalio renginiai vyksta garsiausiose Vilniaus koncertinėse salėse: Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, Šv. Kotrynos bažnyčioje, Šv. Jonų bažnyčioje, Vilniaus Rotušėje, stačiatikių bei katalikų bažnyčiose, muziejuose. 

Klausytojai jau girdėjo Andrejaus Doinikovo „Etnosferą – naujas tradicijų dvelksmą“, Gedimino Rimkaus Rimkevičiaus „Liaudiškąją rapsodiją“, Jono Jurkūno „Iš šio miesto“, Lino Rimšos „Moterų giesmes“ ir orkestrinę misterijos „Senasis tikėjimas“ versiją, Algirdo Martinaičio „Sakmę apie gyvenimą“. Visos festivalio premjeros įvyko Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. 

Nuolatiniais festivalio partneriais-atlikėjais tapo Lietuvos kamerinis orkestras, perkusininkų grupė „Hand voices“, Vilniaus rusų folkloro ansamblis „Arinuška“ ir daugelis žymių Lietuvos atlikėjų. 12-ojo festivalio atidarymo metu, spalio 11 d., trečiadienį, 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vyks garsios Lietuvos kompozitorės Zitos Bružaitės kūrinio „Koliažai“ premjera. Antroje koncerto dalyje klausytojų lauks susitikimas su unikaliais įvairių šalių folkloro kolektyvais.

Spalio 12 d., ketvirtadienį, 10 val. festivalio programoje – tradicine tapusios parodos „Kultūros dialogai“ atidarymas Lietuvos Respublikos Vyriausybėje. Parodoje bus pristatomi įvairių Lietuvos tautų dailininkų darbai. 18 val. Teatro salėje įvyks Lietuvos ir užsienio šalių folkloro kolektyvų koncertas „Muzika gurmanams“. Publika išgirs įvairių muzikinių epochų kūrinius, unikalių tradicinių muzikos instrumentų skambesį ir balsų dermę, išvys gražiausius tautinius kostiumus.

Spalio 13 d. 19 val. į Šv. Kotrynos bažnyčią publiką pakvies koncertas „Unikalios tradicijos“. Jo metu klausytojai atsidurs Slovakijoje, klausydamiesi rusinų gomuriniu dainavimo stiliumi atliekamų dainų. Į Gruziją nukels polifoninis giedojimas ir temperamentingi šokiai, Kaukazo kalnus ir gamtą apdainuos istorinės ir herojinės adygų dainos, neaprėpiamus Rusijos tolius pristatys Dono kazokų ir Rusijos šiaurės folkloro tradicijos, su Azerbaidžano temperamentu supažindins klasikinė tradicinė muzika – mugam ir epinės šio krašto eilės, žinias apie daugiatautę Lietuvą praplės lietuvių bei įvairių, nuo senų laikų čia gyvenančių tautų dainuojamojo palikimo pavyzdžiai.

Spalio 14 d. festivalio renginiai vyks Vilniaus Rotušėje. Nuo 14 val. iki pat vakaro savo meistriškumą demonstruos užsienio šalių bei Lietuvos tautinių bendrijų – žydų, totorių, rusų, ukrainiečių, baltarusių ir kiti folkloro ansambliai. „Festivalio dalyvių meniniai portretai“ – taip vadinasi šis šešias valandas truksiantis koncertinis maratonas, svariai prisidedantis prie tolerancijos kitoms tautoms bei kultūroms skatinimo.

Spalio 15 d., 12 val. festivalis su savo gerbėjais tradiciškai atsisveikins „Sakralinės muzikos koncertu“, kuris vyks Vilniaus Dievo Motinos ėmimo į dangų katedroje. Bažnytinę dainuojamąją poeziją, tradicines Kalėdų ir Velykų giesmes, psalmes atliks folkloro kolektyvai iš įvairių šalių.

Per dvylika festivalio gyvavimo metų jame dalyvavo ir šiltus prisiminimus į savo šalis išsivežė folkloro ir etnografijos kolektyvai iš Azerbaidžano, Baltarusijos, Estijos, Gruzijos, Ispanijos, Italijos, Kazachstano, Kinijos, Latvijos, Lenkijos, Meksikos, Norvegijos, Olandijos, Rusijos, Dagestano, Serbijos, Slovakijos, Slovėnijos, Turkijos, Ukrainos, Vengrijos ir kt.

Daugelį metu festivalio partneriais yra Kultūros ministerija, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, fondas „Russkij mir“, Maskvos miesto Vyriausybės Užsienio ekonominių ir tarptautinių ryšių departamentas, šalių-dalyvių ambasados, Maskvos tarptautiniu ryšių centras, Stačiatikių bažnyčia Lietuvoje. Br. Lubio labdaros ir paramos fondas, „Autoverslo automobiliai“, Lietuvos nacionalinė filharmonija kt.

Informaciniai rėmėjai – LRT, Žinių radijas, „Respublika“, „Lietuvos žinios“, 15min.lt, Ru.Defi.Lt, Obzor, Ekspress nedelia ir kt.