XIII tarptautiniame folkloro festivalyje „Pokrovskije kolokola“ – kolektyvai iš 12 šalių

Data

2018 10 01

Įvertinimas
0
EB6B5C01-6E21-456B-8D7F-697E716A0CCD.JPG

2018 m. spalio 10–14 dienomis Vilniuje vyks jau tryliktasis tarptautinis folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“.

Pavadintas pravoslavų šventės – Švenčiausiosios Mergelės Marijos apsaugos (Pokrov Presviatoj Bogorodicy) garbei, festivalis jau daugelį metų nuosekliai vykdo svarbią misiją – puoselėja ir stiprina žmonių bei valstybių tarpusavio ryšius. Dėl šios priežasties renginys jau tapo žinomas ir vertinamas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Vieną kartą jame dalyvavę kolektyvai siekia sugrįžti į Vilnių dar kartą, o sostinės gyventojai bei svečiai laukia rudens ir planuoja savo laisvalaikį pagal festivalio programą. Šiais metais festivalyje dalyvaus folkloro kolektyvai iš 12 šalių, savo patirtimi dalinsis iškiliausi šių dienų etninės kultūros pedagogai, liaudies tradicijų tyrinėtojai. Laukiami etniniai ansambliai iš Azerbaidžano, Baltarusijos, Estijos, Gruzijos, Italijos, Ispanijos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos,  Ukrainos, Vokietijos. Unikalioje šventėje dalyvaus ir geriausi daugiatautės Lietuvos tautinių bendrijų bei lietuvių folkloro ansambliai.

Festivalio „Pokrovskije kolokola“ programa sudaroma itin kruopščiai, o dalyviai, netgi vaikų kolektyvai, atrenkami pripažintų folkloro specialistų. Griežtus atrankos kriterijus lemia organizatorių siekis išsaugoti aukštą festivalio dalyvių profesionalumą – dalyvauti kviečiami autentiškų, unikalių tautinių tradicijų puoselėtojai. Reikalavimus diktuoja ir tikslas pristatyti daugianacionalinei publikai geriausius liaudies meno pavyzdžius. „Visą šį nematerialų turtą svarbu perduoti šių laikų visuomenei, kuri turi suvokti savo atsakomybę už visa tai, kas vyksta pasaulyje. Kultūros kalba yra pati suprantamiausia, skatinanti bendradarbiavimą tarp kultūrų“, – įsitikinusi festivalio sumanytoja ir organizatorė Irena Zacharova.

Festivalio renginiai vyksta geriausioje Vilniaus koncertinėse salėse: Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Vilniaus Rotušėje, pravoslavų bei katalikų bažnyčiose, muziejuose. Išskirtinis festivalio bruožas – „Pokrovskije kolokola“ yra vienintelis festivalis Baltijos šalyse, kiekvienais metais teikiantis žymiausiems šių dienų Lietuvos ir užsienio kompozitoriams World music krypties kūrinių užsakymus. Juose yra įamžinami ryškiausi muzikinio folkloro pavyzdžiai. Profesionalių muzikantų ir folkloro ansamblių atliekami World music kūriniai artimi tiek liaudies kūrybos mėgėjams, tiek profesionalaus meno mylėtojams, tiek jaunimui, besidominčiam savo šalies istorija, tradicijomis, paveldu.

Klausytojai jau girdėjo Andrejaus Doinikovo „Etnosferą – naujas tradicijų dvelksmą“, Gedimino Rimkaus Rimkevičiaus „Liaudiškąją rapsodiją“, Jono Jurkūno „Iš šio miesto“, Lino Rimšos „Moterų giesmes“ ir orkestrinę misterijos „Senasis tikėjimas“ versiją, Algirdo Martinaičio „Sakmę apie gyvenimą“, Zitos Bružaitės „Koliažus“. Visos festivalio premjeros vyko Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Nuolatiniais partneriais – atlikėjais tapo Lietuvos kamerinis orkestras, perkusininkų grupė „Hand voices“, Vilniaus rusų folkloro ansamblis „Arinuška“ ir daugelis žymių Lietuvos atlikėjų.

Festivalio atidarymo metu, spalio 10 d., trečiadienį, 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje įvyks vieno žymiausių Lietuvos kompozitorių, Lietuvos nacionalinės ir Europos kompozitorių premijų laureato Anatolijaus Šenderovo muzikinio kūrinio „Dedikacija“ skirto Lietuvos 100–mečiui, premjera. Antroje koncerto dalyje klausytojų lauks susitikimas su unikaliais įvairių šalių etnografiniais kolektyvais.

Folkloro ansamblių koncertai, žymiausių etnografijos specialistų meistriškumo kursai, tautodailės darbų mugės, kūrybinės laboratorijos, edukacinės programos studentams ir moksleiviams, apskrito stalo diskusijos, jaunųjų folklorsitų konferencija, kūrybiniai susitikimai, liaudies šokio vakarai – tokia programa laukia šiais metais festivalio „Pokrovskije kolokola“ dalyvių ir klausytojų.

Spalio 11 d., ketvirtadienį, nuo 10 val. viešbučio „Ecotel“ konferencijų salėje vyks Tradicinio dainavimo laboratorija. Tą pačią dieną 18 val. bei spalio 12 d. – 19 val. festivalio dalyviai savo ištikimiausius klausytojus pakvies į koncertus Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje. Ne kiekvienas festivalis gali sukviesti tiek šalių, suvienyti folkloro judėjimo korifėjus su jaunais tradicijų paveldėtojais, pristatyti geriausius iš geriausių! Šiemet žiūrovai turės galimybę susipažinti su Centrinės Baltarusijos, Panemunės, Rytų ir Vakarų Polesės vyrų dainavimo ir muzikos tradicijomis, kurias atliks ansamblis „Rada“, mėgautis archajišku estų ansamblio „Lüü-Türr“ vyrų dainavimu, pasinerti į jau Vilniaus žiūrovo pamėgto ansamblio „Bedinera“ spalvingos gruziniškos polifonijos atmosferą, tęsti pažintį su Azerbaidžano ašugų kultūra, kurią šį kartą pristatys Ramin Garajev.

Rusijos Gnesinų muzikos akademijos folkloro ansamblis pristatys programą „Etnokultūrinės Rusijos ir Ukrainos pasienio salos“, kurioje skambės Rusijos ir Ukrainos kaimų muzika, esančių Dono intakų – upių Oskolas ir Donecas baseinuose, ansamblis „Meža“ supažindins su Tverės regiono folkloru, o „Istoki“ – su Tulos ir Maskvos regionų tradicijomis. Voronežo valstybinio menų instituto ansamblis „Volia“  pristatys Voronežo ir Belgorodo pasienio folklorą, o taip pat atsikėlėlių iš Ukrainos, studentų įrašytų ir iššifruotų folkloro ekspedicijų metu, dainas. Ukrainiečių ansamblis „Bereginia“ iš Černigovo regiono kaimo Kazackoje supažindins su turtingais kazokų tradicijų pavyzdžiais. Žinoma, žiūrovas džiaugsis susitikimu su ansambliu „Tornaveus“ iš Katalonijos, susipažinimu su Salento ir Apulijos regionų dainų ir šokių tradicijomis, įvairialype kultūra Tarantella, kurią pristatys grupė „Arakne Medirerranea“, tęsis pažintis su unikaliais atlikėjais iš Kalnų Altajaus – ansambliu „Ail Jurt“, kuris pristatys gerklinio dainavimo pavyzdžius. Ansamblis „Veretionce“, šiuo metu – vienas iš pirmaujančių vaikų kūrybinių kolektyvų Rusijoje, parodys Kursko regiono tradicijas. Įvairių kultūrų mozaika – ukrainiečių, lenkų, žydų, čekų – vyraujančių Volynės regione, jų skvarba, susipynimą pademonstruos lenkų kolektyvas „Volyn“. Kitas lenkų kolektyvas „Z lasu“ pristatys tradicines Polesės Ukrainos ir Baltarusijos dalių dainas. Na, kaip apsieiti be turtingiausių Rusijos šiaurės tradicijų? Jas pristatys iškarto du meno aukštųjų mokyklų kolektyvai – Vologdos valstybinio universiteto ir Sankt-Peterburgo N.A. Rimskio-Korsakovo valstybinės konservatorijos folkloro ansambliai. Ypatingą koloritą festivaliui suteikia Lietuvos tautinių bendrijų folkloro ansambliai, kurie kruopščiai saugoja savo tautos tradicijas, gyvenant kitakalbėje aplinkoje. Tai nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti. Ir tokie kolektyvai, jų vadovai nusipelnė paskatinimo. Festivalio organizatorių ansamblis „Arinuška“, šiomis dienomis švenčiantis savo 20-metį, reprezentuos festivalyje Lietuvos sentikių ir baltarusių pasienio tradicijas. Taip pat festivalyje dalyvaus azerbaidžaniečių, baltarusių, lenkų, totorių, armėnų, ukrainiečių, žydų, rusų vaikų ir suaugusiųjų folkloro ansambliai ir pavieniai atlikėjai, kurie tapo Respublikinio konkurso „Tradicijų paveldėtojai“ nugalėtojais bei lietuvių ansambliai iš įvairių Lietuvos kampelių.

Festivalio renginiai tradiciškai vyks ir Vilniaus universitete. Spalio 12 d. 10 val. Istorijos fakultete prasidės Jaunųjų folklorsitų konferencija „Mano šeima – mano ištakos“, o 12 val. – apskritojo stalo diskusija „Jaunimas folkloro judėjime“. 17 val. festivalis trumpam persikels į Ukmergę, kur 17 val. miesto kultūros centre įvyks folkloro ansamblių BEDINERA (Gruzija) ARINUŠKA, PINIAVA (Lietuva), TURKI (Latvija) koncertas „Pokrovskije kolokola – Ukmergės gyventojams“.

Spalio 13 d. festivalio renginiai vyks Vilniaus Rotušėje. Nuo 11 val. čia vyks VIII Vaikų folkloro asamblėja, kurioje tradiciškai dalyvaus vaikų folkloro kolektyvai iš įvairių Lietuvos regionų bei iš užsienio. Šis renginys – tai tikra šventė visai šeimai, atverianti nuostabaus pasaulio duris ir leidžianti per vieną dieną išmokti daugybės puikių dalykų. Aplinkui verda darbas: čia savomis rankomis galima pasigaminti lėlę, išmokti diržų audimo ar įžymiųjų Vilniaus verbų rišimo technikų, sužinoti liaudiško siuvinėjimo, linų ir vilnos senovinio apdirbimo, Bronzos amžiaus papuošalų, juvelyrikos iš metalo gamybos, molio lipdymo, popierinių gėlių lankstymo, ekslibrio paslapčių, paragauti nacionalinių virtuvių patiekalų. Šurmulys kiek aprims 12 val., kuomet į Vilniaus Rotušės sceną žengs respublikinio konkurso „Tradicijų paveldėtojai“ laureatai. Nuo 14 val. iki pat vakaro Rotušės koncertų salėje savo meistriškumą demonstruos užsienio šalių bei Lietuvos tautinių bendrijų folkloro ansambliai. „Festivalio dalyvių meniniai portretai“ – taip vadinasi šis šešias valandas truksiantis koncertinis maratonas. Publika išgirs įvairių muzikinių epochų kūrinius, unikalių tradicinių muzikos instrumentų skambesį ir balsų dermę, išvys gražiausius tautinius kostiumus.

Spalio 14 d. 12 val. festivalis tradiciškai atsisveikins sakralinės muzikos koncertu „Šventoji motina“, kuris vyks Vilniaus Dievo Motinos ėmimo į dangų katedroje. Bažnytinę dainuojamąją poeziją, tradicines Kalėdų ir Velykų giesmes, psalmes atliks folkloro kolektyvai iš įvairių šalių.

Per trylika festivalio gyvavimo metų jame dalyvavo ir šiltus prisiminimus į savo šalis išsivežė folkloro ir etnografijos kolektyvai iš Afganistano, Azerbaidžano, Baltarusijos, Estijos, Gruzijos, Ispanijos, Italijos, Kazachstano, Kinijos, Latvijos, Lenkijos, Meksikos, Norvegijos, Olandijos, Rusijos, taip pat Adygėjos, Altajaus krašto, Kalmukijos, Kabalda-Balkarijos, Mordovijos, Udmurtijos, Čečėnijos, Dagestano, Kabarda Balkarijos, Komi, Tyvos, Marij-El, Osetijos Respublikų, Serbijos, Slovakijos, Slovėnijos, Turkijos, Ukrainos, Vengrijos ir kt.

Festivalio partneriai daugelį metų yra Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.

Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės VšĮ „Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro“ projekto „Tautinių mažumų tradicinės kultūros išsaugojimas, puoselėjimas, populiarinimas ir perdavimas jaunajai kartai“ įgyvendinimui yra skyręs  22 tūkst. eurų finansavimą. Projekto rėmuose yra organizuotas XIII tarptautinio folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“ bei XVIII vaikų ir jaunimo etninės kultūros vasaros mokykla „Tradicija“.

Informacija apie festivalį www.arinuska.lt.