Išleista kompozitoriaus Mindaugo Stumbro kūrinio „SPELL“, paremto ukrainiečių folkloru, kompaktinė plokštelė
Asociacija „Vilniaus rusų folkloro centras“ kartu su Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centru išleido kompozitoriaus Mindaugo Stumbro kūrinio „SPELL“, paremto ukrainiečių folkloru, kompaktinę plokštelę. Prisidėdami prie Lietuvos tautinių mažumų tradicinės muzikos ir mūsų šalies jaunosios kompozitorių kartos kūrinių sklaidos, suteikdami galimybę World Music žanro muzikos kūriniams pasiekti platesnę auditoriją, organizatoriai nusprendė atlikti šį leidybos projektą.
„Šis kūrinys labai įvairiapusis, spalvingas, platų muzikinių žanrų spektrą apimantis ir pasaulio intonacijų įkvėptas darbas. Ukrainiečių liaudies dainos, atliekamos „SVIATO“, neabejotinai yra šio kūrinio ašis, kuri taip pat apsipina lietuvių liaudies dainų motyvais, pietų šalių ritmika ir harmonija, Artimųjų Rytų intonacijomis. Styginių kvartetas – savotiška jungiamoji dalis, kuri sujungė visas muzikines temas į vientisą ir nuoseklų stambios muzikinės formos kūrinį. Kūrinyje netrūksta epizodiškai pasirodančių improvizacinių elementų, trimito, fortepijono ir gitaros solinių interliudų.“ (Mindaugas Stumbras).
2019 metais Škotijos karališkoje konservatorijoje įgijęs bakalauro laipsnį, Mindaugas Stumbras su savo muzika aplankė daugelį Europos šalių. Jo muzikos albumai aukštai įvertinti klausytojų ir muzikos kritikų, o sukurti ir įrašyti kūriniai 2018, 2020 ir 2021-aisiais metais buvo įtraukti į Lietuvos džiazo federacijos leidžiamą rinkinį „Jazz from Lithuania“.
„SPELL“ išskirtinumas – ukrainiečių tradicinės muzikos, gilią senovę menančios kultūros ir šiuolaikinės muzikos raiškos priemonių sintezė. Tokio pobūdžio kūrinys pasižymi naujovišku kūrėjo požiūriu į puoselėjamas kultūros vertybes ir naujų muzikinės išraiškos priemonių panaudojimu. Šie faktoriai palankiai įtakoja nacionalinės muzikos kūrybos raidą. Kūriniu siekiama pritraukti įvairaus amžiaus auditoriją ir atskleisti jaunajai kartai, kokia įdomi, įkvepianti gali būti tradicinė muzika, kokios beribės jos panaudojimo galimybės.
Nuo 2009 m. Vilniaus rusų folkloro centras kartu su Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centru vykdo unikalią, analogų Baltijos šalyse neturinčią veiklą – kiekvienais metais Lietuvos kompozitoriai, garsūs mūsų ir užsienio šalių muzikos atlikėjai jungiasi kurdami World Music žanro kūrinius ir pristatydami juos geriausiose Lietuvos bei pasaulio salėse. Taip yra saugomas ir puoselėjamas įvairių tautų folkloras, skatinamos kultūrinės daugiatautiškumo tradicijos, vystomas tarptautinis kultūrinis bendradarbiavimas, aktyvinama Lietuvos profesionalaus meno sklaida.
Ypač svarbus pasirinktas žanras – World Music ir jo nešama žinia: atskiros kultūros gali kalbėtis net nemokėdamos bendros kalbos, tiesiog atsiverdamos viena kitai per muziką. Įvairios kultūros ir kūryba yra tarsi skirtingos šakos, kylančios iš tų pačių šaknų – kad ir kokios skirtingos bebūtų, matome jų panašumus. Jos atspindi dabartinį pasaulį, kuriame skirtingų kultūrų žmonėms vis labiau bendraujant tarpusavyje dažniau eksperimentuojama ir su tradicine muzika. World Music skatina skirtingų kultūrų susiliejimą, atvirumą bei atskleidžia visų žmonių vienybę. Sėkmingas bendradarbiavimas su kompozitoriais L.Rimša, J.Jurkūnu, A.Doinikovu, A.Martinaičiu, G.Rimkumi Rimkevičiumi, Z.Bružaite, A.Šenderovu, L.Vilkončiumi, L. Somovu, J. Jasinskiu ir kitais kūrėjais atskleidė unikalias folkloro, kaip idėjinio kūrybos šaltinio, galimybes.
Tęsdami šią muzikos kritikų ir klausytojų aukštai vertinamą, Lietuvoje ir užsienio šalyse gerai žinomą iniciatyvą, organizatoriai savo žvilgsnį nukreipė į mūsų dienomis daugiausiai stiprybės demonstruojančią ukrainiečių tautą. Ukrainiečių tradicinė muzika nepaprastai turtinga tiek savo harmonijomis, lyrizmu, tiek folklore užkoduotais istorijos fragmentais, filosofija, tautos išmintimi.
Vienas perspektyviausių Lietuvos džiazo atlikėjų, kūrinio autorius, Mindaugas Stumbras, savo kūryboje įkvėpimo semiasi stulbinančiuose gamtos vaizduose, potyriuose, žmogaus kasdienybėje bei globaliuose socialiniuose reiškiniuose. Naujo skambesio kūrėjas ieško įvairiuose muzikos žanruose ir lieka ištikimas improvizacijos menui. Būtent šios kompozitoriaus savybės geriausiai tiko įgyvendinti jo ir projekto organizatorių idėją – remiantis ukrainiečių liaudies muzika ir šiuolaikinio kūrėjo požiūriu į ją, atskleisti kaip įvairių pasaulio tautų, šalių, žmonių žvilgsniai nukrypo į Ukrainą, kaip jų dėmesys susitelkė į savitą šios šalies kultūrą, tradicijas.
Asociacija „Vilniaus rusų folkloro centras“ ir Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras už paramą dėkoja Tautinių mažumų departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.