"Padėk pritapti" projekto renginys, skirtas romų kalbos dienai pažymėti

Lapkričio 5-ąją minima Tarptautinė romų kalbos diena. 1971 metais Pirmojo romų kongreso metu ji buvo pripažinta oficialia romų kalba Europoje. Romų kalbos pripažinimą, vartojimą, mokymą ir mokymąsi remia Europos Taryba, pažymėdama, jog kalbos išsaugojimas prisideda prie savo tautos kultūros paveldo puoselėjimo.

Romų kalba įdomi tuo, kad neturi savo rašytinio paveldo. Tai gyvas, iš kartos į kartą perduodamas žodis. Bendroji romani kalba yra skirtingų dialektų, kuriais kalba visoje Europoje, įskaitant Lietuvą, gyvenantys romai, pagrindas. Gyvendami Lietuvoje romai sukūrė savitą romų kalbos patarmę, priskiriamą Baltijos dialektui. Įvairių Lietuvos regionų romų kalba šiek tiek skiriasi. Po II Pasaulinio karo iš Besarabijos ir Rusijos į Lietuvą atvykę romai kalba kotliarų kalba.  

2011 m. Vida Beinortienė išleido pirmą romų kalbos gramatiką su skaitiniais bei romų – lietuvių ir lietuvių – romų kalbų žodynėliais.

2016 m. lapkričio 8 d., antradienį, 15 val. Kirtimų kultūros centre vyko renginys „Pažink romų tradicijas ir kalbą“, skirtas tarptautinei romų kalbos dienai paminėti. Renginį, kuriame dalyvavo vaikai iš įvairių Lietuvos miestų ir rajonų, organizavo vaikų dienos centras „Padėk pritapti“. Projektą parėmė Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. 

Įrašų
puslapyje
1 2 Pirmyn