2025-04-08

Lietuvoje minima Tarptautinė romų diena

Balandžio 8 d. tradiciškai Lietuvoje minima Tarptautinė romų diena, skirta atkreipti dėmesį į romų kultūrą, istoriją ir jų teises visame pasaulyje. Šią progą Seimo lankytojų centre buvo organizuotas šventinis renginys, kuriame dalyvavo romų bendruomenės atstovai, politikai, tautinių bendruomenių nariai ir visuomenės veikėjai. Taip pat buvo pagerbtas genocido metu žuvusiųjų aukų atminimas, plukdant gėlių vainikus Neries upe.

Pirmasis romų bandymas bendradarbiauti tarptautiniu mastu įvyko 1971 m., kai Tarptautinis romų komitetas Londone organizavo Pirmąjį pasaulio romų kongresą. Tuomet buvo įteisinta romų vėliavą ir himnas. 1990 m., per Ketvirtąjį Tarptautinį romų kongresą Lenkijoje buvo nutarta Tarptautinę romų dieną minėti balandžio 8 d.

Lietuvoje ši diena minima jau daugelį metų. Pastaraisiais metais buvo organizuojamos konferencijos ir minėjimai Lietuvos Respublikos Seime, kurių tikslas – atkreipti dėmesį į romų bendruomenės patiriamus iššūkius Lietuvoje.

Šiemet Romų dienos minėjime Lietuvos Respublikos Seime dalyvavo Tautinių mažumų departamento direktorius Dainius Babilas, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Laurynas Šedvydis, Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas Ištvan Kvik, Žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė, Baltijos regiono romių asociacijos vadovė Vaiva Poškaitė-Kovaliuk, romų bendruomenės atstovai, tautinių bendruomenių nariai ir visuomenės veikėjai. Renginį organizavo: Lietuvos romų bendruomenė, Romų visuomenės centras, Baltijos regiono romių asociacija, Seimo Žmogaus teisių komitetas. Renginio rėmėjai: Vilniaus m. savivaldybė, Tautinių mažumų departamentas prie LR Vyriausybės.

„Vienas svarbiausių mūsų tikslų - įgalinti romų bendruomenę savo kultūros puoselėjimui ir tapatybės išsaugojimui pagal tas teises ir pareigas, kurias jai kaip istorinei tautinei mažumai suteikia pernai priimtas Lietuvos Respublikos Tautinių mažumų įstatymas. Šiandien noriu pasidžiaugti, kad per pastaruosius dešimtmečius dėl šio tikslo padarytas nemažas postūmis. Vis daugiau kalbame ir darome ne dėl formos, o turinio. Vis dažniau galvojame ne ką turėtume padaryti, o kaip padaryti, kad romai būtų neatsiejama mūsų visuomenės dalimi“, - sako Departamento direktorius D. Babilas.

„Prašymas yra vienas: kokios žmogus bebūtų tautybės, mes neturim jo toleruoti, mes turim jį priimti ir gerbti kaip savo draugą, kaip savo kaimyną, kaip savo artimą žmogų. Ir tada bus visas pasaulis laimingas“, – žurnalistams kalbėjo Romų bendruomenės pirmininkas I. Kvik.

Šiemet, minint Tarptautinę romų dieną, Europos Taryba pradėjo OPRE ROMA iniciatyvą, prie kurios prisijungė daugiau nei trisdešimt valstybių, tarp jų ir Lietuva. Ši iniciatyva skirta visą balandžio mėnesį švęsti romų kultūrą, istoriją ir indėlį į Europos visuomenę. Ja siekiama didinti informuotumą apie romų bendruomenę, kovoti su stereotipais ir skatinti įtrauktį.

Iniciatyva buvo pristatyta balandžio 2 d. Strasbūre. Iniciatyvos atidaryme dalyvavusi departamento vyr. specialistė Gražina Sluško pabrėžia, kad romų kultūros pažinimas ir sklaida yra svarbus veiksnys siekiant dialogo visuomenėje ir bendruomenės įtraukties.

Lietuvoje OPRE ROMA iniciatyvos renginiu tapo Vilniaus muziejuje eksponuojama paroda „Amare Džiipena – Vilniaus romų istorijos“. Tarptautinės romų dienos proga, balandžio 8 d. 18 val., muziejuje vyks renginys „Vakaras prie laužo“.

Tautinių mažumų departamentas, skatindamas romų įtrauktį, kartu su kitomis valstybės institucijomis įgyvendina Romų įtraukties iki 2030 m. veiksmų planą, kuriam kasmet skiriama 13 proc. viso departamento biudžeto. Departamento veikla apima Romų visuomenės centro rėmimą bei romų kultūros ir įgalinimo projektų finansavimą.

2024 m. kovo mėnesį buvo įkurta tarpinstitucinė Romų įtraukties iki 2030 m. veiksmų plano darbo grupė, kuri analizuoja plano priemonių įgyvendinimą ir teikia pasiūlymus dėl plano papildymo.

Svarbi šio plano dalis – Tautinių mažumų departamento įgyvendinamas Europos Komisijos lėšomis finansuojamas projektas „Vietinės romų bendruomenės – kelias link bendradarbiavimo su savivaldybėmis (6 dalis)“. Per dvejus projekto įgyvendinimo metus įgyvendinta daug priemonių, skirtų mažesniuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenantiems romams. Organizuoti mokymai romų moterims, savitarpio pagalbos grupės, kalėdiniai renginiai bei koncertai, pristatantys romų kultūrą.

Vienas iš projektų darbų – romų jaunimo muzikinės studijos atidarymas Tautinių bendrijų namuose Vilniuje. Taip pat svarbi projekto dalis – romų tarpininkai. Šiuo metu dirba penki tarpininkai Vilniuje, Jonavoje, Marijampolėje, Kybartuose ir Panevėžio regione. Kiekvieną mėnesį jie suteikia įvairias socialines paslaugas 20–40 romų asmenų. Projekte taip pat dirba advokatė, kurios dėka 2024 m. buvo laimėta baudžiamoji byla dėl romų diskriminacijos.

Naujame projekto etape, prasidėsiančiame šiemet, numatytos naujovės: 20 stipendijų romų moksleiviams ir studentams, siekiant paskatinti juos baigti vidurinę mokyklą ar tęsti studijas aukštosiose mokyklose.

Seimo kanceliarijos nuotr. (autorė Viktoriia Chorna).