2024-10-03

Briuselyje vyksta 17-oji  Romų platforma - forumas, skirtas skatinti romų socialinę įtrauktį Europoje

Spalio 1 d.  Europos Komisija Briuselyje organizavo 17-ąją  Romų platformą - forumą, skirtą skatinti romų socialinę įtrauktį Europoje. Renginyje Lietuvą atstovavo Tautinių mažumų departamento prie LRV direktorius Dainius Babilas, Ryšių su tautinėmis bendrijomis skyriaus vyr. specialistė Gražina Sluško ir romų pilietinės visuomenės atstovas Gopalas Michailovskis. Renginys subūrė daugiau nei 150 Europos Sąjungos, nacionalinio, regioninio ir vietos lygmens politinius sprendimus priimančių dalyvių ir romų pilietinės visuomenės atstovų. Šių metų „Romų platformos” tema – „Romų lygybė, įtrauktis ir dalyvavimas teritorijų planavime ir plėtroje“.  Atsižvelgiant į temos kompleksiškumą, diskusijos Romų platformoje vyko keturiose teminėse darbo grupėse, kurių rezultatai buvo pristatyti plenarinės sesijos metu. Plenarinėje sesijoje buvo kalbama apie išliekančias problemas ir iššūkius, užtikrinant romų teisę į būstą; buvo aptarti šių problemų sprendimo būdai, kurie prisideda prie veiksmingesnio ES lėšų panaudojimo, skatinant romų lygybę, įtrauktį ir dalyvavimą.

PSX_20241001_204257.jpg

Šios temos aptarimas buvo pratęstas spalio 2 d. vykusiame 24-ame Romų nacionalinių kontaktinių institucijų susitikime (Roma National contact point meeting), kurio metu savivaldybių atstovai iš Bulgarijos, Rumunijos ir Italijos kalbėjo apie romų įtrauktį vietos lygmeniu ir dialogo skatinimą tarp gyventojų.

Taip pat susitikimo metu Europos Komisija pristatė ataskaitą, kurioje įvertintas nacionalinių romų strategijų įgyvendinimas iki 2023 m. birželio mėn. penkiose srityse:

• nacionalinių romų kontaktinių punktų veikimas;

• kova su antičigonizmu ir jo prevencija;

• segregacija švietimo ir būsto srityse;

• tikslų ir rodiklių nustatymas matuojant romų įtraukties progresą;

• romų dalyvavimo skatinimas.

Detaliau su ataskaita galima susipažinti: https://bit.ly/3XTDD2p

Simon Pugh nuotrauka

Simon Pugh nuotrauka

Lietuva dalį Europos Komisijos rekomendacijų jau įgyvendino, patvirtinus Romų įtraukties iki 2030 metų planą, bei posėdžio metu informavo apie Lietuvos priemones kovojant su antičigonizmu. Ryšių su tautinėmis bendrijomis skyriaus vyr. specialistė Gražina Sluško pristatė atnaujintas istorijos programas, į kurias įtraukta informacija apie romų istoriją; kampaniją „Pažink, kad nereikėtų bijoti“,  projekto „Romų platforma - kelias link bendradarbiavimo su savivaldybėmis“ indėlį, kovojant su antičigonizmu. Tradiciškai  posėdžio metu buvo diskutuojama apie ES struktūrinės paramos naudojimą romų integracijai.

Straipsnio pagrindinėje iliustracijoje - Simon Pugh nuotrauka