2025-03-26

Europos Komisijoje kovai su rasizmu ir netolerancija Lietuvai atstovaus V. Kontvainė

Lietuva deleguoja mokslininkę Vitą Kontvainę atstovauti Europos Komisijoje prieš rasizmą ir netoleranciją (ECRI) penkerių metų laikotarpiui. Tokį potvarkį pasirašė Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas, pavesdamas Užsienio reikalų ministerijai pranešti Europos Tarybos generaliniam sekretoriui apie šį paskyrimą.

Socialinių mokslų daktarė Vita Kontvainė – sociologė, žmogaus teisių ekspertė ir pabėgėlių teisių apsaugos specialistė. Šiuo metu ji dirba Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro valdybos (UNHCR) apsaugos pareigūno padėjėja. Jos kompetencijos apima pabėgėlių teisių apsaugą, žmogaus teisių gynimą, vaikų teises, lyčių lygybę ir etninių mažumų, ypač romų, teises.

Nuo 2011 m. iki 2022 m. ji dirbo kaip ekspertė Europos Sąjungos Pagrindinių teisių agentūros tinkle, vykdydama tyrimus ir analizuodama žmogaus teisių situaciją Lietuvoje. 2022 m. prisijungė prie UNHCR, kur stebi prieglobsčio prašytojų ir pabėgėlių priėmimo sąlygas bei dalyvauja nacionalinio ir tarptautinio lygmens interesų atstovavimo veiklose. Nuo 2009 m. iki 2022 m. ji buvo Lietuvos socialinių tyrimų centro tyrėja.

2014 m. V. Kontvainė apgynė sociologijos daktaro disertaciją Vilniaus universitete, remdamasi trejus metus trukusiu etnografiniu tyrimu Vilniaus romų Kirtimų gyvenvietėje. 2007 m. buvo Fulbright stipendijos gavėja ir studijavo sociologiją Niujorko New School for Social Research universitete. Ji yra daugelio mokslinių publikacijų ir tyrimų autorė.

ECRI – tai žmogaus teisių stebėsenos organizacija, veikianti Europos Tarybos sudėtyje. ECRI veikia tokiose srityse kaip kova su rasizmu, diskriminacija, ksenofobija, antisemitizmu ir netolerancija Europoje. Ji rengia ataskaitas ir teikia rekomendacijas valstybėms narėms.

ECRI buvo įsteigta Europos Vadovų Tarybos susitikime, o jos statutą patvirtino Ministrų Komitetas 2002 m. Komisiją sudaro 46 nepriklausomi nariai – po vieną iš kiekvienos Europos Tarybos valstybės narės. Atrankose vadovaujamasi jų nešališkumu, moraliniu autoritetu ir patirtimi dirbant su diskriminacijos klausimais.

Be atliekamos šalių stebėsenos, kai vertinama padėtis ir teikiamos rekomendacijos kovai su diskriminacija, organizacija atlieka teminius tyrimus – analizuojant bendras politikos kryptys ir sprendimus, vykdo bendradarbiavimo su visuomene iniciatyvas – palaikant ryšius su nacionalinėmis institucijomis bei tarptautinėmis organizacijomis, tokiomis kaip ES, JT ir ESBO. ECRI siekia skatinti lygybę, toleranciją ir pagarbą žmogaus teisėms Europoje.