2024-02-08

Filmas „Tylioji deportacija“ atskleidžia tragišką Krymo totorių likimą po Rusijos okupacijos

Vasario 7 d. Tautinių bendrijų namuose vyko filmo „Tylioji deportacija“ premjera Lietuvoje. „Krym.Realii“ (Laisvės radijo projektas) sukurtas dokumentinis filmas pasakoja apie tai, kaip Krymo totoriai yra išstumiami iš Krymo ir kaip Rusija vėl palieka Krymo totorius be namų.

Filmo herojai pasakoja savo gyvenimo istorijas, kaip išvyko iš Rusijos okupuoto Krymo, ką patyrė, kodėl neturėjo pasirinkimo pasilikti, kur ir kaip gyvena dabar ir ar galės grįžti į Krymą.

Jie buvo kalinami, kankinami, persekiojami ir jiems buvo grasinama mirtimi. Jie galėjo atsidurti Rusijos kariuomenėje. 1944 m. istorija kartojasi: tada sovietų valdžia krovininiais vagonais prievarta deportavo Krymo totorius, o dabar Rusija verčia Krymo autochtonus palikti savo namus.

Filme panaudota unikali filmuota medžiaga iš asmeninių filmo herojų archyvų, dalis kurios skelbiama pirmą kartą. Filmavimas vyko Lenkijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Turkijoje, Ukrainoje ir okupuotame Kryme.

Filmo autoriai: Dmytro Dzhulai – režisierius ir scenarijaus autorius, Anželika Rudenko – žurnalistė ir redaktorė, Mykyta Isayko – operatorius, Elvina Seitbullaeva – prodiuserė.

Pristatyme dalyvavo filmo prodiuserė Elvina Seitbullajeva ir autorė Anželika Rudenko, Ukrainos tyrimų centro atstovė Julija Tyščenko, totorių bendruomenės atstovas dr. Adas Jakubauskas, Tautinių bendrijų namų direktorius Gžegož Miloševič.