BDAR
gdpr

Įvairiatautis Lietuvos jaunimas pristatė Tautinių mažumų departamento remtus projektus

Data

2017 12 20

Įvertinimas
1
2458_3387d84651668b2354f265db0bc55465.jpg

Iš Pietryčių Lietuvos ir kitų šalies regionų į Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą sugužėję moksleiviai didžiuodamiesi pateikė metus įgyvendintų projektų rezultatus – čia vyko Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės organizuotas renginys, skirtas mokyklų tarpkultūrinio bendradarbiavimo iniciatyvoms pristatyti ir pagerbti.

Į smagų renginį suvažiavę moksleiviai ir jų mokytojai turėjo progą pasigrožėti Vilniaus rajono Riešės mokyklos auklėtinių sukurtomis prakartėlėmis, kurios buvo eksponuojamos M. K. Čiurlionio menų mokyklos Šokio teatro fojė. Salėje iš įvairių Lietuvos kampelių susirinkusius vaikus pasveikino šeimininkai – mišrus M. K Čiurlionio menų mokyklos choras ir jauniausių smuikininkų ansamblis. Jų pasirodymas sulaukė ovacijų.

Tautinių mažumų departamento vadovė Vida Montvydaitė pasidžiaugė, kad vaikų visus metus įgyvendinti projektai buvo tikrai labai įdomūs. V. Montvydaitė pažymėjo, kad visa departamento komanda labai nekantriai laukė didelio moksleivių būrio parengtų ir visus metus įgyvendintų prasmingų projektų pristatymo.

„Tikiu, jog mokiniai, gilinęsi į vienus ar kitus Lietuvos kultūros ir istorijos aspektus, padėjo savo ateities darbų ir iniciatyvų pagrindą. Lietuvoje gyvena 154 tautybių žmonės, tad tautinės bendrijos, įvairios kultūros sudaro reikšmingą Lietuvos gyvenimo dalį. Esama labai mažų bendruomenių, kai kurių tautų atstovų Lietuvoje gyvena vos po du ar keturis. Ar įsivaizduojate, kaip kartais jiems gali būti nejauku, kaip jie norėtų, kad mes, ta dauguma, globotume, apgaubtume savo dėmesiu įvairias kalbas ir kultūras? Visus metus moksleivių vykdyta veikla mums buvo tikrai labai įdomi“, – paskatinamąjį žodį susirinkusiems vaikams ir jų mokytojams tarė Tautinių mažumų departamento vadovė.

Vienas ryškiausių mokyklų tarpkultūrinio bendradarbiavimo projektų buvo Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centro iniciatyva „Gyvenu laisvai!“. Organizatoriai Pietryčių Lietuvos miestų mokiniams surengė kūrybines dirbtuves, kurių metu savo sričių profesionalai dalinosi patirtimi. Anot vieno iš iniciatorių Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus, tai yra kūrybinis projektas, skirtas tautinių mažumų atsovams iš skirtingų Lietuvos miestų. 

Kartu sukurti filmai, spektakliai tampa kūrybine provokacija, siekiant parodyti norą įsilieti į bendruomenę. Vienu iš pavyzdžių tapo dalyvių sukurtas filmas apie Visagino kasdienybę, kuriame atskleidžiamos vietinės problemos ir sunkumai. Vaizdo pasakojimo pavadinimas „Visagino taikos batalionas“ puikiai iliustruoja tai, kad tautinės mažumos bendrajame Lietuvos kontekste lieka užribyje ir norėtų glaudesnio ryšio. Anot vienos iš filmo kūrėjų Irinos Jarec, iš pradžių jų bendruomenė jautėsi atstumta, tačiau pradėję garsiai kalbėti apie savo problemas, kasdienį gyvenimą, sulaukė ir dėmesio. 

Visagino mokyklos absolventė I. Jarec pasakojo, kad projektas padėjo žengti rimtą žingsnį glaudesnio bendravimo link, ko anksčiau ypač trūkdavo. „Atrodė, kad gyvename saloje ir jautėmės šiek tiek atskirti nuo visos Lietuvos. Kai mes pajutome, kad mumis domisi, supratome, kad bendravimas turi vykti – tai padėjo mums jaustis įvertintiems, būti pilnaverčiais Lietuvos piliečiais“, – pokyčius įsivažiavus projektui įvardino I. Jarec ir dėl šios priežasties su projekto dalyviais tokį žingsnį vadina kūrybine provokacija, kuri ne tik supažindina su bendruomenės gyvenimu, tačiau kartu ir atskleidžia esamą atskirties problematiką. .

14 mokyklų iš Šalčininkų sukūrė leidinį, kurį praminė savo vizitine kortele. Žurnalas „Pietryčių Lietuva. Jaunimo akimis“ yra projekto „Langas į Pietryčių Lietuvą“ metu parengtas kūrinys. Jame - vaikų aprašyti įvairūs vietiniai objektai, parengti reportažai ir rašinėliai su kvietimu kitų mokyklų moksleiviams aplankyti jų kraštą. Leidinys platinamas Lietuvos mokyklose. 

Šalčininkų rajone esančios Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos direktorė Ilona Šedienė yra atsakinga už šio projekto koordinavimą. Ji pastebi, kad vaikams kur kas paveikesnė informacija, pateikta bendraamžių. „Visi žinome, kad gimtinė prasideda vaizdais iš gimtojo kiemo, mokyklos ar bažnyčios. Norėjosi, kad savo lūpomis žinią skleistų jaunimas ir kviestų visus aplankyti jiems artimus Šalčininkus“, – pasakojo projekto koordinatorė, pridūrusi, kad vaikams tai padėjo kur kas geriau pažinti savo kraštą.

Pasak V. Montvydaitės, iš gausiai pateiktų projektų atrinkti įdomiausi. Prie jų įgyvendinimo Tautinių mažumų departamentas prisidėjo skirdamas lėšų. Konkurso organizatorius labiausiai nudžiugino tai, jog daugelį projektų savo iniciatyva ir noru vykdė patys moksleiviai. „Nesutinku su teigiančiaisiais, kad mūsų visuomenė yra abejinga, kad jaunimas nesidomi savo tapatybe. Sulaukėme labai daug mokinių projektų, tikime, jog ši veikla bus nepamirštama ir plėtojama ateityje. Konkurso rezultatai tikrai puikūs“, – džiaugėsi V. Montvydaitė. 

Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, skatindamas Pietryčių Lietuvos ir kitų šalies regionų mokyklų tarpkultūrinį dialogą, finansavo 12 Pietryčių Lietuvos mokyklų, kuriose mokoma lietuvių, lenkų ir rusų kalbomis, moksleivių projektų. Šių projektų įgyvendinime dalyvavo dar 28 mokyklos iš Vilniaus ir Vilniaus rajono, Visagino, Telšių, Šalčininkų, Kėdainių, Klaipėdos, Švenčionių ir Varėnos. Buvo plėtojama įvairi kultūrinė veikla.

„Tikrai vertinga vaikui būtų pamatyti, ką veikia jo bendraamžis septintokas, kuris gyvena už 200 kilometrų. Gal tai padėtų ir išmokti kalbos – kai kuriems vaikams iš Vilniaus rajono būna sunku ir lietuviškai suprasti. Svarbiausia gyventi ne galvojant, kad egzistuoja uždaros bendruomenės“, – dialogo svarbą tarp tautų akcentavo direktorė.

Mokyklų bendradarbiavimo projektams buvo skirta daugiau kaip 50 tūkst. eurų. Taip pat finansuotos penkios nevyriausybinės organizacijos, prie kurių projektų prisidėjo 54 mokyklų moksleiviai. Iš viso Pietryčių Lietuvos mokyklų tarpkultūrinio bendradarbiavimo projektuose dalyvavo per 2500 vaikų.

„Lietuvos žinių“, www.15min.lt ir Tautinių mažumų departamento informacija