IX tarptautinė vaikų ir jaunimo folkloro asamblėja 

Data

2019 11 19

Įvertinimas
0
1573421666_dsc_0234.jpg

Lapkričio 9 d. Vilniaus miesto Rotušėje koncertas „Įvairių šalių folkloro kolektyvai – vaikams“ vainikavo jau devintus metus vykusią Tarptautinę vaikų ir jaunimo folkloro asamblėją. Saugoti ir puoselėti autentiškas, Lietuvoje gyvenančių įvairių tautų kultūros raiškos formas, perteikti jas vaikams ir jaunimui, skatinti jaunosios kartos bendruomeniškumą, ugdyti norą pažinti istoriją, kultūrą bei tradicijas – toks yra pagrindinis renginio organizatorių – Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro ir Slavų tradicinės muzikos mokyklos tikslas. Renginio partneriai – Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Vilnaius miesto savivaldybė, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Spalvingi ir nuotaikingi Asamblėjos renginiai kasmet suburia kartu šimtus dalyvių iš atokiausių Lietuvos kampelių ir užsienio šalių. Tukstančiai žiūrovų renkasi Vilniuje vykstančiuose renginiuose – koncertuose, meistriškumo kursuose, tradicinės liaudies kultūros meistrų mugėje ir kūrybinėse dirbtuvėse. Antrus metus rengiama jaunųjų folkloristų konferencija „Mano šeima – mano ištakos“, vykusi Vilniaus universitete, sulaukė ypatingai šiltų dalyvių atsiliepimų. Šiais metais jos tema buvo „Tėvai ir vaikai - kartų ryšis“. Šiuolaikiniai vaikai labai mažai žino apie savo šeimos istoriją, savo tautos tradicijas, kuriomis buvo pagrįstas daugelio kartų auklėjimas. Įtraukdama vaikus ir jaunimą į jaudinančią kelionę po jų šeimos praeitį, konferencija „Mano šeima – mano ištakos“ suteikia jiems galimybę susipažinti su šiandien jau pamirštais papročiais ir jų įtaka šiuolaikiniam mūsų gyvenimui, šeimos institucijai, savo tautos, bendruomenės, giminės, šeimos tradicijomis.

„Mes siekiame padėti dalyviams giliau suvokti savo tapatumą, perimti patirtį, kūrybingai puoselėti tautinės kultūros tradicijas. Taip pat tikimės, kad pasiruošimas konferencijai suteikia šeimoms taip retai pasitaikančią galimybę prasmingai ir įdomiai praleisti laiką drauge, prisiminti mūsų pasaulį jau palikusius proprosenelius, o gal net susipažinti su jų proproseneliais ir atrasti kaip glaudžiai visi mes susiję, kaip daug bendro turime“, – kalbėjo Asamblėjos sumanytoja ir organizatorė, Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro direktorė Irena Zacharova.

Ne mažiau populiarūs ir Asamblėjos metu vykstantys meistriškumo kursai. Geriausi Baltarusijos, Lietuvos, Rusijos, Ukrainos pedagogai dalinosi savo patirtimi su Vilniaus vaikų folkloro ansamblių dalyviais ir jų pedagogais. Unikali galimybė vienoje vietoje sutikti tokią didelę aukščiausio lygio profesionalų komandą ir jiems vadovaujant tobulinti savo meistriškumą, muzikinius gebėjimus, atlikimo įgūdžius, gilinti žinias apie atliekamą tradiciją bei susipažinti su kitomis liaudies muzikos tradicijomis, ugdyti kompetencijas, priviliojo dalyvius bei žiūrovus, vos tilpusius konferencijų salėje.

Asamblėjos koncertuose kartu su vaikų ir jaunimo folkloro kolektyvais pasirodė Lietuvos ir užsienio šalių suaugusiųjų liaudies ansambliai. Tokiu būdu buvo sudarytos sąlygos bendrai meninės kūrybos veiklai, kūrybiniams eksperimentams ir aktyviai komunikacijai tarp skirtingų kartų. Uždarymo koncertas „Įvairių šalių folkloro kolektyvai – vaikams“ jauniesiems klausytojams pristatė Vilnių kaip įvairių tautų kultūrų sostinę. Koncerte dalyvavo skirtingų Lietuvos tautybių atstovų ansambliai, meniniai kolektyvai ir svečiai iš jų etninių gimtinių. Tik ryškiausi, originaliausi atlikėjai gali sudominti šiuolaikinius, ypač miesto vaikus folkloru, todėl Asamblėjos organizatoriai pakvietė geriausius Lietuvos ir užsienio šalių folkloro ansamblius muzikuoti su vaikais ir jaunimu vienoje scenoje.

Ypatingai vaikų pamiltas Asamblėjos renginys – tradicinės liaudies kultūros meistrų mugė ir kūrybinės dirbtuvės, vykusios Vilniaus Rotušėje. Čia veiksmas ir pačios geriausios emocijos kunkuliavo visą dieną – tradicinių lėlių, žaislų iš natūralių audinių, saldainių, vytinių juostų, verbų, keramikos, dailiųjų dirbinių iš metalo, juvelyrinių dirbinių, rankų darbo papuošalų gamyba, lino apdirbimas ir vilnos vėlimas senuoju-šlapiuoju būdu, krepšių pynimas, audimas, siuvinėjimas, žalvario amžiaus puošmenų meistravimas – ir visa tai po vienu stogu! O svarbiausia, kad mažiesiems dalyviams ir jų šeimos nariams, šventės svečiams buvo siūloma ne tik stebėti gamybos procesą, bet ir aktyviai jame dalyvauti.

Pažinti ir vertinti savo ir kitų tautų tradicinę kultūrą, suprasti jos gyvybingumą, unikalumą ir nuolatinį atsinaujinimą, sąsajas ir skirtumus su kitomis kultūromis, suvokti save kaip tos kultūros puoselėtoją, ugdyti pagarbą kitoms kultūroms – Tarptautinės vaikų ir jaunimo folkloro asamblėjos organizatoriams ir dalyviams tai svarbiausi tikslai, kurių jie nuosekliai ir sėkmingai siekia jau daug metų. Ir priežasčių džiaugtis yra daug – kiekvienais metais dalyvių gretos gausėja ir pildosi, žiūrovai sunkiai telpa salėse, o atsiliepimuose – vien pagyrimai ir padėkos. Visa tai suteikia vilčių, kad brangiausias mūsų turtas – tradicinė kultūra, papročiai ir apeigos nenugrims užmarštin, bet gyvuos ir atsinaujins augančių kartų širdyse.