Klaipėdos tautinių kultūrų centre atidaryta paroda „Lietuva. Lita. Lite. Vienas amžius iš septynių“

Data

2020 06 20

Įvertinimas
0
el. kvietimas.jpg

Birželio 22 d. 13:00 val. Klaipėdos tautinių kultūrų centre (K. Donelaičio 6b, Klaipėda) buvo atidaryta paroda „Lietuva. Lita. Lite. Vienas amžius iš septynių“. Renginį, skirtą Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams, inicijavo Klaipėdos žydų bendruomenė.

Atidaryme dalyvavo Klaipėdos m. meras Vytautas Grubliauskas, Tautinių mažumų departamento direktorė Vida Montvydaitė, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kuklianski, Klaipėdos Mažosios Lietuvos muziejaus direktorius dr. Jonas Genys, viena iš parodos dailininkių Viktorija Sideraitė Alon.

Paroda apie Lietuvos žydus "Lietuva. Lita. Lite. Vienas amžius iš septynių", jau apkeliavusi kelis JAV miestus bei Pietų Afrikos Respubliką, sugrįžo į Europą, į jos sostines, ir šiemet, pradedant nuo Klaipėdos, keliaus per Lietuvos miestus.

Anot parodos autoriaus ir kuratoriaus Prano Morkaus, ši paroda – naujas žvilgsnis į žydų istoriją Lietuvoje, jų indėlį ir jų likimą. Tai nėra nuoseklus, dokumentinis pasakojimas, apimantis 700 metų žydų istoriją Lietuvoje. Laikmetis labai ilgas ir viso to negalima sutalpinti į vieną nedidelę parodą, tačiau joje yra nepamiršta ir holokausto tema. 

"Šiandien savaime aišku, kad iš visų paminėtų amžių svarbiausias bus dvidešimtasis – pradžioje viltingas, tačiau galiausiai įsispaudęs kaip kruvinas abiejų tautų sambūvio saulėlydis. Vos treji to amžiaus metai neatpažįstamai pakeitė Lietuvos veidą", – kalbėjo parodos organizatoriai. Šią parodą Užsienio reikalų ministerijos atstovai po pasaulį vežioja jau trejus metus.

Tai yra fotografijų ir tekstų paroda, kur nuotraukos sudėtos tarsi kinematografine seka ir turi stiprų emocinį krūvį. "Parodos sudarytojas P.Morkus yra garsus scenaristas. Tad jis, atrinkdamas nuotraukas, jas sudėliojo taip, kad žmogus, kuris žiūrės parodą, turėtų pajusti empatiją", – mano V.Sideraitė-Alon.

Paroda jau buvo pristatyta Lietuvos Seime, JAV (Čikagoje, Vašingtone, Niujorke), Pietų Afrikos Respublikoje (Johanesburge ir Keiptaune), Jungtinėje Karalystėje (Londone), Italijoje (Romoje), Airijoje (Dubline). Šiemet ji dar bus pristatyta Belgijoje (Briuselyje), o metų pabaigoje – Australijoje (Sidnėjuje).

Parodą parengė Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė. Parodos lietuvių kalba parengimą finansavo Tautinių mažumų departamentas. Įgyvendindamas ir remdamas Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams skirtas veiklas, Departamentas taip pat prisidėjo prie parodos atidarymo Klaipėdoje renginio.