2025-02-28

Pavasarį Lietuvoje gyvenantys moldavai ir rumunai pasitinka Marcišor švente

Šiandien Lietuvoje gyvenantys rumunai ir moldavai švenčia Marcišor - pavasario atėjimo šventę. Šią tradiciją bendruomenė atsinešė iš Moldovos Respublikos ir Rumunijos. Pavadinimas Marcišor yra kilęs iš lotyniško žodžio Martie. Tai - tradicinė pavasario šventė, susijusi su žemdirbystės ciklu, o šventės ištakos siekia daugiau nei 8000 metų.

Tautinių bendrijų namuose surengta kasmetinė Marcišor šventė. Susirinkusius pasveikinęs Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorius Dainius Babilas pasidžiaugė, kad Lietuvoje gyvenantys moldavai ir rumunai ne tik puoselėja brangias tautines tradicijas, tačiau dalinasi jomis ir su kitomis Lietuvoje gyvenančiomis tautomis, praturtindami mūsų daugiakultūrį audinį spalvomis.

Šventėje taip pat dalyvavo Moldovos Respublikos ambasadorius Lietuvoje J.E. Emil Druc, Rumunijos ambasados ministrė patarėja Valerija Toma, Rumunijos ambasados pagrindinė patarėja Madalina Comana, Moldovos Respublikos garbės konsulas Palangoje prof. Valdemaras Razumas, Rumunijos garbės konsulė Klaipėdoje Laura Aldonė, Apaštalinės nunciatūros misijos vadovo pavaduotojas Laurențiu Dăncuță, bendrijos "Dačija" nariai iš Vilniaus ir Kauno, ukrainiečių, latvių, estų, armėnų bendrijų atstovai.

Šventės simbolis Marcišor - raudonas ir baltas pumpurėliai, simbolizuojantys meilę ir pagarbą. Kiekvieną pavasarį, kovo 1-ąją, žmonės dovanoja vieni kitiems šį mažą, mielą amuletą, linkėdami svajonių išsipildymo, meilės ir laimės.

2017 m. gruodžio 6 d. Marcišor tradicija buvo įrašyta į pasaulio UNESCO nematerialųjį kultūros paveldo sąrašą.

Tradicija sako, kad marcišoras nešiojamas ant krūtinės, kairėje pusėje visą kovo mėnesį. Kovo paskutinę dieną amuletą reikia pakabinti ant žydinčio medžio, sugalvoti norą ir tikėti svajonės išsipildymu. 

Tautinių mažumų departamentas sveikina visus Lietuvos žmones Marcišor ir ateinančio pavasario proga. Linkime atgimimo sielose ir darbuose!