2024-08-26

Slovakijoje vyksta vasaros mokykla „Negirdėti balsai: tautinių mažumų kalbinių teisių ateitis“

Rugpjūčio 25 – rugsėjo 1 dienomis Bratislavoje, Slovakijoje vyksta kasmetinė tautinių mažumų vasaros mokykla „Negirdėti balsai: tautinių mažumų kalbinių teisių ateitis“, kurį organizavo Europos tautinių mažumų centras ir „Coppieters Foundation“.

Nuo pat pirmojo renginio 2011 m. kasmetinė tautinių mažumų vasaros mokykla tapo svarbiausiu Europos mažumų reikalų centro organizuojamu renginiu. Ši išskirtinė savaitės trukmės programa kviečia įvairių sričių mokslininkus, doktorantus ir magistrantus dalyvauti mokymuose, kuriuos veda tarptautiniai mažumų ir žmogaus teisių ekspertai. Kiekvienais metais vasaros mokykla rengiama pagal atskirą temą ir siūlo turiningą žymių mokslininkų paskaitų derinį.

Be kitų klausimų, vasaros stovykloje yra nagrinėjamos ir su romais susijusios temos, kurias pristato Pavel Kubaník – Romistikos sekcijos docentas, dėstantis praktinius romų kalbos kursus, lauko tyrimų kursus, romų grupių visame pasaulyje studijas ir sociolingvistinius romų kalbos klausimus. Jis seniai domisi romų kalbos padėtimi Čekijoje. Kiti jo moksliniai interesai apima kalbos socializaciją. Jis įgijo patirties lankydamasis ir gyvendamas romų bendruomenėse Lenkijoje, Čekijoje ir Slovakijoje. Kartu su Helena Sadílková jis yra romų studijų žurnalo „Romano džaniben“ vyriausiasis redaktorius. Nuo 2010 m. jis taip pat organizuoja neformalų paskaitų ciklą Romistické utopie [Romistinės utopijos], kuriame daugiausia dėmesio skiriama dabartinių romų tyrimų rezultatams ir iššūkiams.

Šiemet vasaros mokykloje dalyvauja Ryšių su tautinėmis bendrijomis vyr. specialistė Gražina Sluško.

Nuotraukoje – dr. Vello Petta, Europos tautinių mažumų centro direktorius ir G. Sluško.