XIV tarptautinio folkloro festivalio „Pokrovskije kolokola“ belaukiant

Data

2019 09 19

Įvertinimas
0
ROMODA.JPG

2019 m. lapkričio 6-10 d. Vilniuje jau keturioliktą kartą vyks tarptautinis folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“. Daugelį metų šis festivalis nepaprastai įdomiai pristato daugialypę įvairių šalių tradicinę kultūrą, stiprina kultūrinį bendradarbiavimą, sudaro palankias sąlygas dalyvių bendravimui. Festivalis, pavadintas pravoslavų šventės – Švenčiausios Mergelės Marijos Globėjos (Pokrov Presviatoj Bogorodicy) garbei, suburia liaudies tradicinės kultūros puoselėtojus ir mylėtojus. Be jų tikėjimo tuo ką daro, ką puoselėja ir vertina, šis brangus paveldas – mūsų šaknys, negali gyvuoti ir vystytis. Šį turtą reikia rūpestingai saugoti, o kartais ir atkurti, perteikti būsimoms kartoms. 

Per 14 gyvavimo metų tarptautinis festivalis tapo žinomas ir vertinamas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, jame dalyvavo folkloro ir etnografijos kolektyvai iš Afganistano, Azerbaidžano, Baltarusijos, Estijos, Gruzijos, Ispanijos, Italijos, Kazachstano, Kinijos, Latvijos, Lenkijos, Meksikos, Norvegijos, Olandijos, Rusijos, taip pat Adygėjos, Altajaus krašto, Kalmukijos, Kabalda-Balkarijos, Mordovijos, Udmurtijos, Čečėnijos, Dagestano, Kabarda Balkarijos, Komi, Tyvos, Marij-El, Osetijos Respublikų, Jakutijos, Serbijos, Slovakijos, Slovėnijos, Turkijos, Ukrainos, Vengrijos, ir kt.

Šiais metais savo klausytojams festivalis pristatys kolektyvus iš 13 šalių – Baltarusijos, Estijos, Ispanijos, Italijos, Korsikos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Norvegijos, Rusijos, Sakartvelo, Serbijos, Ukrainos. Rusijos kultūrą pristatys trys aukštosios kūrybinės mokyklos – Masvos valstybinė P. Čaikovskio konservatorija, Sankt Peterburgo valstybinė N. Rimskio-Korsakovo konservatorija, Petrozavodsko valstybinė A. Glazunovo konservatorija, o taip pat kolektyvai iš Maskvos ir Belgorodo apskričių.

Savitą koloritą festivaliui suteikia geriausi Lietuvos tautinių bendrijų folkloro kolektyvai, kurie, gyvendami kitakalbėje aplinkoje, rūpestingai saugo savo tautos tradicijas. Tokie kolektyvai ir jų vadovai nusipelnė pagarbos ir dėmesio. Šiais metais festivalyje dalyvaus vaikų ir suaugusiųjų azerbaidžaniečių, baltarusių, lenkų, totorių, armėnų, ukrainiečių, žydų, rusų folkloro kolektyvai, o taip pat solistai, kurie laimėjo Respublikinį konkursą „Tradicijų paveldėtojai“. Taip pat dalyvauti festivalyje kviečiami ir lietuvių folkloro kolektyvai.

Festivalio „Pokrovskije kolokola“ dalyvių ir žiūrovų šiais metais laukia gausi programa – folkloro ansamblių koncertai, žymiausių etnografijos specialistų meistriškumo kursai, tautodailės darbų mugės, kūrybinės laboratorijos, edukacinės programos studentams ir moksleiviams, kūrybiniai susitikimai, liaudies šokio vakarai, apskritasis stalas „Folkloras šiuolaikiniame pasaulyje: pedagogikos, atlikimo ir folkloro ekspedicijų klausimai“, jaunųjų folklorsitų konferencija „Mano šeima – mano ištakos“, taip pat koncertai mažuosiuose Lietuvos miestuose ir kt.

Festivalio renginiai vyksta geriausiose Vilniaus koncertų salėse: Vilniaus kongresų rūmuose, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje, Vilniaus Rotušėje.

„Pokrovskije kolokola“ yra vienintelis festivalis Baltijos šalyse, kiekvienais metais teikiantis žymiausiems šių dienų Lietuvos ir užsienio kompozitoriams world music krypties kūrinių užsakymus. Siekdami praplėsti liaudies tradicijų gerbėjų ratą, norėdami, kad folkloras būtų artimas ir suprantamas jaunajai kartai, organizatoriai pasiryžo sujungti senąsias dvasines vertybes su išraiškinga šiuolaikine muzikos kalba. Klausytojams jau buvo pristatyti Andrejaus Doinikovo „Etnosfera – naujas tradicijų dvelksmas“, Gedimino Rimkaus Rimkevičiaus „Liaudiškoji rapsodija“, Jono Jurkūno „Iš šio miesto“, Lino Rimšos „Moterų giesmės“ ir orkestrinė misterijos „Senasis tikėjimas“ versija, Algirdo Martinaičio „Sakmė apie gyvenimą“, Zitos Bružaitės „Koliažai“, Anatolijaus Šenderovo „Dedikacija“. Šiais metais 14-ojo festivalio atidarymo metu, lapkričio 6 d., trečiadienį 19 val. Vilniaus kongresų rūmuose žiūrovų vėl laukia premjera. Lietuvos kamerinis orkestras ir Vilniaus rusų folkloro ansamblis „Arinuška“, Julija Morozova (fortepijonas), „Hand voices“ bei kiti muzikantai atliks Laimio Vilkončiaus kūrinį „Varnėno mišios“.

Lapkričio 7 d., ketvirtadienį, nuo 10 val. viešbučio „Ecotel“ konferencijų salėje vyks Tradicinio dainavimo laboratorija. Tą pačią dieną 18 val. festivalio dalyviai savo ištikimiausius klausytojus pakvies į Taikomosios dailės ir dizaino muziejų, kur vyks festivalio svečių koncertas „Unikalios tradicijos“.

Festivalio renginiai tradiciškai vyks ir Vilniaus universitete. Lapkričio 8 d. 10 val. Istorijos fakultete prasidės Jaunųjų folklorsitų konferencija „Mano šeima – mano ištakos“, o 12 val. Istorijos fakultete – apskritojo stalo diskusija „Folkloras šiuolaikiniame pasaulyje: pedagogikos, atlikimo ir folkloro ekspedicijų klausimai“. O jau 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje savo klausytojus Lietuvos ir užsienio šalių folkloro kolektyvai pakvies į koncertą „Muzika gurmanams“. Publika išgirs įvairių muzikinių epochų kūrinius, unikalius tradicinius muzikos instrumentus ir balsus, išvys gražiausius tautinius kostiumus.

Lapkričio 9 d. festivalio renginiai vyks Vilniaus Rotušėje. 11 val. prasidės IX Vaikų folkloro asamblėja, kurioje tradiciškai dalyvaus vaikų folkloro kolektyvai iš įvairių Lietuvos regionų ir užsienio šalių. Šis renginys – tikra šventė visai šeimai. Aplinkui verda darbas: čia savo rankomis galima pasigaminti lėlę, išmokti diržų audimo ar įžymiųjų Vilniaus verbų rišimo technikų, sužinoti liaudiško siuvinėjimo, lino ir vilnos senovinio apdirbimo, Bronzos amžiaus papuošalų, juvelyrikos iš metalo gamybos, molio lipdymo, popierinių gėlių lankstymo, ekslibrio paslapčių, paragauti nacionalinių virtuvių patiekalų. Šurmulys kiek aprims 12 val., kuomet į Vilniaus rotušės sceną žengs VIII respublikinio konkurso „Tradicijų paveldėtojai“ laureatai. Nuo 14 val. iki pat vakaro Rotušės koncertų salėje savo meistriškumą demonstruos užsienio šalių bei Lietuvos tautinių bendrijų folkloro ansambliai. „Festivalio dalyvių meniniai portretai“ – taip vadinasi šis šešias valandas truksiantis koncertinis maratonas.

Lapkričio 10 d., 12 val. festivalis tradiciškai atsisveikins sakralinės muzikos koncertu „Šventoji motina“, kuris vyks Vilniaus Dievo Motinos ėmimo į dangų katedroje. Bažnytinę dainuojamąją poeziją, tradicines Kalėdų ir Velykų giesmes, psalmes atliks folkloro kolektyvai iš įvairių šalių.

Festivalio partneriais daugelį metų yra Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Vilniaus miesto savivaldybė.