BDAR

Gegužės 3-iosios Konstitucijai – 230 metų

Data

2021 05 04

Įvertinimas
0
geguzes-3-iosios-konstitucija-5545bd37ae190.jpg

Prieš 230 metų, 1791 m. gegužės 3 d., Abiejų Tautų Respublikos Seimas priėmė Valdymo įstatymą (lenk. Ustawa Rządowa) - pirmąją rašytinę konstituciją Europoje ir antrąją pasaulyje. Pažymėdamas šią sukaktį, Lietuvos Respublikos Seimas 2021-uosius metus paskelbė Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado metais.

Šis konstitucinis aktas yra svarbus tiek Lietuvai, tiek ir Lenkijai, kadangi tai buvo pagrindinis bendros mūsų valstybės – Abiejų Tautų Respublikos, įstatymas. Jame paskelbtos politinės, socialinės ir ūkinės reformos atspindėjo tuo metu pažangias švietimo epochos idėjas. Gegužės 3-osios Konstitucija įtvirtino paveldimą monarchiją, suteikė daugiau galios centrinei šalies valdžiai, atskyrė įstatymų leidžiamąją, vykdomąją ir teismo valdžias, panaikino liberum veto teisę – nustatė, kad sprendimus Seimas turi priimti balsų daugumos principu. Šis aktas pasižymėjo ir religine tolerancija – nors katalikybė buvo pripažinta vyraujančia religija, tačiau tikybos laisvė buvo užtikrinta ir kitatikiams. 

1791 m. spalio 20 d. buvo priimta Gegužės 3-osios Konstitucijos pataisa - Abiejų Tautų tarpusavio įžado aktas. Jame buvo numatyta, kad Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė bendrose ATR valstybinėse institucijose turi būti atstovaujama kaip lygiateisė partnerė.

Minėdamas šias sukaktis, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės kartu su Lietuvos istorijos institutu išleido 2021 m. kalendorių, skirtą Abiejų Tautų Respublikos 1791 m. Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado metams.