BDAR
gdpr

Liepijų mokyklos moksleiviai pagerbė Lietuvos žydų genocido aukų aminimą

Data

2021 10 04

Įvertinimas
5
242720159_148166740845769_2240116381584037259_n (3).jpg

Rugsėjo 23 d. minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Tai 80-osios Holokausto pradžios šalyje metinės.

1943 m. rugsėjo 23 d. buvo likviduotas Vilniaus žydų getas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų tautybės gyventojų. 1941 m., prasidėjus karui, prie kiekvieno Lietuvos miestelio buvo masiškai žudomi žydai (sunaikinta apie 195 tūkst. žydų). Ne išimtis ir Platelių apylinkės.

Liepijų mokyklos Platelių skyriaus 6 ir 10 klasių mokiniai, vadovaudami mokytojų Emilijos Valančienės ir Dianos Paulauskienės, kartu su Žmaitijos nacionalinio parko (ŽNP) etnografe Aldona Kuprelyte aplankė masinę žydų kapavietę Laumalenkose, Beržoro kaime, kur karo metais buvo sušaudyti vaikai, moterys ir seni žmonės.

Pagerbiant žuvusiuosius buvo perskaitytas žydaitės iš Darbėnų Esteros Kvelerytės autentiškas dienoraščio tekstas. Labai jautriai mergaitės išgyvenimus perteikė 10 klasės mokinė Milena Jankūnaitė. Istorijos mokytoja Emilija Valančienė papasakojo apie Darbėnuose gyvenusių žydų tautos vaikų likimus. ŽNP etnografė Aldona Kuprelytė supažindino ne tik su pasakojimais apie šios kapavietės liudijimą, bet jautriai pasidalino istorijomis apie Platelių apylinkėse gyvenusius žydus. Mokytoja Diana Paulauskienė perskaitė Žydų tautos „Kadišo“ maldą mirusiems bei su dešimtoku Matu Puidoku sugiedojo žydišką giesmę „Šalom“, kuri reiškia linkėjimą ramybės ne tik į amžinąjį gyvenimą išėjusioms tragiškai žuvusioms vėlėms, bet ir ramybės ieškantiems visiems gyviesiems. O giesmė „Dieve, arčiau Tavęs“ visus suvienijo širdimi pajusti to laikotarpio šiurpius įvykius.

Žydų tautoje yra paprotys iš amžinojo poilsio vietos išeiti kitu keliu, ne veltui prie kapinių išmindžiota tiek daug takelių... Šis veiksmas reiškia, kad iš skausmo būtina išeiti į ateities kūrimą. Yra sakoma: „Palik pasaulį gražesnį, nei jį radai“ (Robertas Baden – Powelis).

Grįžę iš žydų genocido aukų atminties vietos visi pajutome, kad susvetimėjimas ir agresija yra didžiausi santykių griovėjai, o juk mes esame to paties Aukščiausiojo vaikai...

Diana Paulauskienė