BDAR
gdpr

Šalčininkuose vyko TMD seminaras "Bendruomenių veiksmai neapykantos kalbos atvejais: kaip atpažinti ir pranešti"

Data

2022 11 22

Įvertinimas
3
DSC_0019.JPG

Lapkričio 21 d. Šalčininkuose vyko Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, kartu su Šalčininkų miesto savivaldybe organizuotas seminaras "Bendruomenių veiksmai neapykantos kalbos atvejais: kaip atpažinti ir pranešti."

Pranešimus apie neapykantos kalbą, neapykantos nusikaltimus, takoskyrą tarp žodžio laisvės ir įstatymo pažeidimo, valstybės institucijų iniciatyvas skaitė TMD direktorė dr. Vida Montvydaitė, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos atstovė Aliona Gaidarovič ir Vilniaus trečiojo policijos komisariato bendruomenės pareigūnas Vaidas Maziliauskas.

 

Vykdydamas nuolatinę žiniasklaidos priemonėse pasirodančios informacijos apie Lietuvoje gyvenančias tautines mažumas stebėseną ir analizę, Tautinių mažumų departamentas pastebi, kad dažnai, aprašant nusikaltimus arba nusižengimus padariusių asmenų veikas, visuomenės informavimo priemonėse pabrėžtinai yra akcentuojama nelietuvių kilmės asmenų tautybė ir tai paskatina neapykantos kalbos pliūpsnį viešajame diskurse. Dažnai informacija apie žmonių tautybę žiniasklaidos priemonėms pateikiama teisėsaugos institucijų, kurios įpareigotos ją rinkti, pildant procesinius dokumentus.

Todėl dar 2017 m. pradėjome diskusiją visuomenėje ir su suinteresuotomis institucijomis simboliniu pavadinimu - Ar tautybei taikoma nekaltumo prezumpcija? Kreipėmės į teisėsaugos institucijas, VRM bei žiniasklaidos priemones, atkreipdami dėmesį į šią problematiką ir skatindami skelbiant informaciją apie nusikaltimus galimai padariusius asmenis, neminėti jų tautybės. 2018 m. organizavome diskusiją festivalyje „Būtent“ – „ Nekaltumo prezumpcija. Ar taikoma tautybei?“.

2021 m. kartu su partneriais: Lietuvos žmogaus teisių centru, Vytauto Didžiojo universitetu ir Europos žmogaus teisių fondu, pradėjome įgyvendinti projektą „BE HATE FREE: laisvų nuo neapykantos bendruomenių kūrimas Lietuvoje“. Projektas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos lėšomis.

Projekto metu organizavome mokymus tautinių bendruomenių lyderiams. Mokymuose dalyvavo virš 90 dalyvių iš visos Lietuvos. Tęsdami projekto įgyvendinimą 2022 m., išvertėme į lenkų ir rusų kalbas tris „Nepatogaus kino“ filmus apie neapykantos kalbos problematiką, skirtus jaunimui ir šių filmų pristatymo metodologijas. Filmai kartu su vertimais buvo išplatinti ugdymo įstaigoms, vykdančioms dėstymą tautinių mažumų kalbomis. Taip pat į rusų ir lenkų kalbas buvo išversti 10 straipsnių apie neapykantos kalbą, kurie buvo išplatinti ir publikuojami LRT portale lenkų kalba ir ru.delfi.lt portale rusų kalba.