BDAR

Sausio 27-ąją Pasaulis mini Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną

Data

2021 01 27

Įvertinimas
0
mesprisimename.png

Sausio 27-ąją pasaulyje yra minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena, kuomet yra pagerbiamas beveik 15 mln. žmonių, tapusių Antrojo pasaulinio karo nacių vykdyto genocido aukomis, atminimas.

Holokausto metu buvo nužudyta apie 6 mln. žydų, 3 mln. etninių lenkų ir tiek pat – Ukrainos slavų, apie 2,5 mln. sovietinių karo belaisvių, 1,5 mln. Baltarusijos slavų, apie 400 tūkst. serbų, 250 tūkst. neįgaliųjų, beveik 200 tūkst. romų ir dar beveik 300 tūkst. žmonių dėl jų etninės kilmės, fizinės ar psichologinės būklės, įsitikinimų ar politinių pažiūrų, seksualinės orientacijos arba tikėjimo.

Sausio 27-ąją prieš 73 metus – besibaigiant Antrajam pasauliniam karui, buvo išvaduota didžiausia nacistinės Vokietijos koncentracijos ir naikinimo – Aušvico–Birkenau (Osvencimo) stovykla Lenkijoje, kurioje naciai nužudė daugiau kaip milijoną žmonių.

Holokausto aukų atminimo diena pradėta minėti po 2005 lapkričio 1 d. Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos priimtos rezoliucijos 60/7, kuri oficialiai pasmerkė milijonų Europos žydų išžudymą, taip pat nacių įvykdytas sinti ir romų žudynes. Rezoliucijoje atmetamas holokausto neigimas, smerkiama diskriminacija ir prievarta religiniu ar etniniu pagrindu.

 

Šiemet, minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, Tautinių mažumų departamento direktorė dr. Vida Montvydaitė dalyvavo Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos rengiamoje tarptautinėje konferencijoje skirtoje Holokausto aukų atminimo dienai paminėti "Draudimas gyventi. Dabarties ir praeities sąveika".

 

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė kviečia  sausio 27 d., 14 val. dalyvauti virtualioje diskusijoje "Kai nebelieka gyvų Holokausto liudininkų - privalomieji minėjimai ir atmintis visuomenėje".

 

Nuoroda prisijungimui:

(1) Diskusija: Kai nebelieka gyvų Holokausto liudininkų - privalomieji minėjimai ir atmintis visuomenėje - YouTube