BDAR
Close

Seime vyko spaudos konferencija, skirta Lietuvos romams

Data

2023 09 15

Įvertinimas
0
received_2303766966482999.jpg

Lietuvos romų bendruomenė (LRB) eilę metų organizuoja renginius, skatinančius tautinių mažumų, būtent romų, integraciją į visuomenę, mažinančius socialinę atskirtį ir diskriminaciją.

Vienas garsiausiai minimas LRB organizuojamas renginys yra GYPSY FEST. Pernai GYPSY FEST buvo atrinktas Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimams kaip vienas iš trijų verčiausių projektų „Tautų dialogo“ skatinimo kategorijoje. O šiemet tarptautiniuose „Revolution awards 2023“ apdovanojimuose festivalis buvo nominuotas kategorijoje „Miesto šventė“. Tačiau kompetentinga komisija įvertino festivalio reikšmę ir mastą bei nusprendė, jog festivalis netelpa vien į „miesto šventės“ sąvoką, todėl skyrė festivaliui išskirtinį – specialųjį apdovanojimą.

Šiemet septintasis festivalis vyks dviem etapais.

Rugsėjo 15 d. Seime buvo surengta konferencija, kurioje buvo aptarti šiemet nuveikti romų bendruomenės darbai ir pasiekti tikslai, prisimintas rugpjūčio 2 d. vykęs Tarptautinės romų genocido dienos minėjimas Vilniuje.

Konferencijoje dalyvavo Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas Ištvan Kvik, Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorė dr. Vida Montvydaitė, prof. habil. dr., Seimo narė Vilija Targamadzė, Lietuvos Žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Lietuvos žmogaus teisių centro ekspertės Monika Guliakaitė-Danisevičienė ir Kristina Rūkaitė, Romų visuomenės centro direktorė Svetlana Novopolskaja, Marijampolės ir Kybartų romų tarpininkė Birutė Rusevičienė.

„Departamentas yra arčiausiai tiek romų, tiek kitų tautinių bendruomenių esanti institucija ir aš norėčiau padėkoti ir pasidžiaugti bendruomenės pirmininko Ištvano Kvik ir kitų lyderių veikla, nes būtent su lyderių pasikeitimu mes galime stebėti ir pasikeitimus visuomenėje. Kiekvienas, sėdintis šioje salėje, gali prisiminti, koks buvo požiūris į romus prieš 20-30 metų ir kaip, atėjus Ištvanui, atsivedant visą būrį jaunų žmonių, pasikeitė visuomenės požiūris į pačią bendruomenę. Į mūsų gyvenimą pradėjo ateiti romai iš viso pasaulio. Džiaugiuosi, kad jūsų kasdienis darbas – ne tik bendruomeninis, bet ir pagrindinis – tampa pavyzdžiu kitiems. Ištvanas asmeniškai demonstruoja kaip reikia dirbti ir siekti savo tikslų. Tad jeigu kas nors dar turi kokių nors stereotipų apie romus, aš siūlyčiau pažiūrėti kaip Ištvanas pats 4 val. ryto perka prekes, stovi virtuvėje savo restorane. Tokie kasdieniai susitikimai, jūsų atviras dialogas su žmonėmis, švenčių organizavimas – tai keičia mūsų visuomenę“, - kalbėjo Departamento direktorė V. Montvydaitė.

Direktorė pasidžiaugė romų jaunimo pasiekimais ir glaudžiu bendradarbiavimu su nevyriausybinėmis organizacijomis, siekiant bendro tikslo – romų jaunimo įgalinimo.

„Pastaraisiais metais mes daug dėmesio skiriame jauniems žmonėms ir jaunimo politikai tiek nacionaliniu, tiek Europos Sąjungos lygmeniu. 2022 metai Europos Sąjungoje buvo paskelbti Europos Jaunimo metais. Visos valstybės įsipareigojo ieškoti būdų, kaip padidinti jaunimo, ypač palankių sąlygų neturinčių jaunuolių, įskaitant romus, dalyvavimą. Dėl to romų jaunimas yra viena iš prioritetinių grupių, kurių įtraukčiau Departamentas skiria didelį dėmesį.

Nepaisant įvairių iššūkių, norėčiau pasidžiaugti kelių paskutinių metų sociologinių tyrimų duomenimis, kurie rodo didelę romų jaunimo pažangą siekiant išsilavinimo ir įsitvirtinimo darbo rinkoje. Kaip rodo duomenys, nuo 2015 metų sumažėjo neraštingų ir pradinio išsilavinimo neįgijusių jaunuolių nuo 11 iki 4 proc.; išaugo pagrindinį išsilavinimą turinčių romų jaunimo skaičius nuo 22 iki 30 proc. ir labai džiugina, kad auga vidurinį išsilavinimą turinčių romų jaunuolių skaičius– jis padidėjo nuo 8 iki 18 proc.

Geresnis romų jaunimo išsilavinimas padidina galimybes konkuruoti darbo rinkoje ir surasti geresnį darbą. Remiantis sociologiniais tyrimais, 2020 m. dirbo 42 procentai 20–29 metų romų jaunimo. Lyginant su 2015 m. duomenimis, dirbančiųjų skaičius jaunimo grupėje išaugo 13 proc.“, – kalbėjo direktorė.

Nuo 2016 m. Departamentas, įgyvendindamas projektą „Vietinės romų platformos – kelias link bendradarbiavimo su savivaldybėmis“, glaudžiai bendradarbiauja su nevyriausybinėmis organizacijomis, įgyvendinamas priemones, skirtas romų jaunimo integracijai.

2021–2023 metais Departamentas finansavo 16 edukacinių užsiėmimų tiek apie romų kultūrą, tiek apie Lietuvos istoriją, kultūrą ir tradicijas; 8 renginius, skirtus tarpkultūriniam dialogui skatinti. Jose dalyvavo daugiau nei 300 jaunuolių. 

Nauja veikla, kurią rėmė Departamentas – romų jaunimo savanorystė. Miltikultūrinį vaikų ir jaunimo centrą „Padėk pritapti“ lankantys jaunuoliai dalyvavo Maisto banko renginiuose; rinko, rūšiavo ir dalino produktus nepasiturinčios šeimos. Tai sustiprino jų motyvaciją dalyvauti visuomeniniame gyvenime, bendradarbiavimo įgūdžius ir atsakomybės jausmą.

Jaunimui skirtos veiklos neapsiribojo tik Lietuvos teritorija. 2022 m. romų jaunimas dalyvavo studijų vizite Lenkijoje, kurio metu susitiko su vietos romų organizacijomis Radome ir Varšuvoje, aplankė Krokuvą bei Aušvico memorialinį muziejų. Vėliau išvyko į mokymus Rygoje „Sare Khetene“, o 2023 m. liepą Taline grupė jaunų romų susitiko su Estijos, Latvijos ir Suomijos jaunimu antrojoje Baltijos šalių romų jaunimo vasaros mokykloje „Sir džives Baltija 2023“. 

Prie romų lyderių ugdymo daugelį metų prisideda Romų visuomenės centras, kurio dėka jaunuoliai kasmet dalyvauja projekte „Dikh He Na Bister – romų genocido minėjimas“ Krokuvoje ir Aušvice bei projekte „Europos romų jaunimo sostinė“. Taip pat svarbus projekte „Romų platforma“ dirbančių tarpininkų indėlis, kurie ne tik sprendžia romų šeimų socialines problemas, bet motyvuoja ir suburia romų jaunimą bendroms veikloms.

Direktorė pabrėžė, kad romų jaunimas nėra vienalytė grupė, todėl atskiras dėmesys turi būti skirtas jaunoms romų merginoms ir moterims.

„Norėtume padėkoti visoms romų organizacijoms – „Padėk pritapti“, Romų visuomenės centrui, Baltijos regiono romių asociacijai ir kitoms, kurie siekia įgalinti jaunas romų merginas, organizuodami įvairias stovyklas, mokymus, rankdarbių užsiėmimus. Tikimės, kad pirmas Lietuvoje romų moterų socialinis verslas „Grožio salonas – Šukar beauty“ bus sėkmingas ir užtikrins ne tik pragyvenimo šaltinį, bet ir suteiks savirealizacijos galimybes.

Departamentas ir toliau sieks aktyviai dalyvauti įgyvendinant romų jaunimo įgalinimo priemones bei remti nevyriausybines organizacijas, kurios daro labai sunkų ir atsakingą darbą.

Romų jaunimui linkėčiau daugiau pasitikėjimo savimi, būti iniciatyviais, kūrybingais ir atsakingais jaunais žmonėmis“, – sakė Departamento vadovė.

Švenčiant GIPSY FEST, rugsėjo 17 d., sekmadienį, nuo 14 val. vyks spalvinga muzikali ir linksma eisena nuo Rotušės a. Pilies gatve link Katedros aikštė, kuri prisijungs prie Tautų mugės. Kudirkos a. Tautų mugės scenoje pasirodys romų bendruomenės kolektyvai iš visos Lietuvos.