BDAR

Tautinių mažumų departamente vyko pasitarimas dėl žydų tautybės gyventojų surašymo statistinių duomenų atvaizdavimo tikslumo

Data

2020 11 24

Įvertinimas
0
IMG_20201124_151407.jpg

Tautinių mažumų departamentas, reaguodamas į Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondo prašymą, lapkričio 24 d. organizavo žydų bendruomenės, akademinės bendruomenės atstovų ir kompetentingų institucijų pasitarimą, kuriame buvo svarstomas klausimas dėl Lietuvoje tarpukariu gyvenusių žydų tautybės asmenų skaičiaus vizualaus atvaizdavimo Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti bei Vilniaus universiteto Kartografijos centro išleistoje medžiagoje.

Posėdyje dalyvavo Tautinių mažumų departamento direktorė dr. Vida Montvydaitė, Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondo vykdantysis direktorius Eugenijus Bunka, Vilniaus Universiteto prof. dr. Jurgita Verbickienė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro gen. direktorius prof. dr. Adas Jakubauskas, lektorė, muziejaus „Dingęs štetlas” vyriausioji kuratorė Milda Jakulytė, Tautinių mažumų tarybos pirmininkas Daumantas Todesas.

Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondas kreipėsi į Departamentą, atkreipdamas dėmesį į 2003 metais Tarptautinės komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti ir Vilniaus universiteto Kartografijos centro pagal 1923 metų Lietuvos gyventojų surašymo duomenis sudarytą statistinę lentelę „Žydų skaičius Lietuvos miestuose“ bei žemėlapį „Lietuvos žydų gyvenami miestai ir miesteliai XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje“. Fondo teigimu, iš archyvo paimti skaičiai nekelia abejonių, tačiau juos atvaizduojant trūksta tikslumo. 

Buvo nutarta tęsti konsultacijas su akademinės bendruomenės ir tautinių mažumų atstovais, svarstant galimybę sukurti naują, aktualų žemėlapį, tiksliau atvaizduojantį demografinį ir tautinį pasiskirstymą tarpukario Lietuvoje. Sunkumų kelia tai, kad nėra išlikę išsamūs surašymo duomenys, todėl kai kurias tendencijas sudėtinga pastebėti. Dr. Jurgita Verbickienė atkreipė dėmesį, jog kuriant naują žemėlapį reikėtų išsigryninti kriterijus, klausimus, taip pat pakviesti bendradarbiauti istorikus, geografus, kurie yra įvaldę žemėlapių sudarymo techniką.