BDAR
gdpr

TMD direktorė dr. Vida Montvydaitė lankėsi Sakartvele

Data

2022 06 17

Įvertinimas
0
IMG-53c741b4b0f05045f25b366558772b93-V.jpg

Birželio 4-10 dienomis Tautinių mažumų departamento direktorė Vida Montvydaitė kartu su Lietuvos Respublikos Ministrės Pirmininkės patarėju Artur Liudkovski su darbo vizitu lankėsi Sakartvele. 

Vizito metu buvo pristatytos Lietuvos tautinių mažumų nuostatos po Ukrainos karo pradžios, nagrinėta dezinformacijos, skleidžiamos iš Rusijos, pasekmės ir įtaka visuomenei, ieškota bendrų sprendimų su Sakartvelo valstybės institucijų bei NVO sektoriaus atstovais.

Vizito programa buvo sudaryta padedant Lietuvos Respublikos ambasadai Sakartvele.

Vyko susitikimai Ninotsmindos, Akhaltsike ir Marneuli savivaldybėse. Visose šiose savivaldybėse tautinių mažumų atstovai – armėnai, azerai, sudaro daugiau nei 80% gyventojų. Susitikimuose dalyvavo miestų merai, savivaldybės skyrių vadovai, NVO lyderiai. Didelio susidomėjimo sulaukė Vidos Montvydaitės pranešimas apie Lietuvos gyventojų paveikumą dezinformacijai, parengtas remiantis Lietuvos mokslininkų atliktu tyrimu. Po pranešimo buvo aptariama padėtis Sakartvelo visuomenėje, ieškoma atsakymų, kaip geriau Sakartvelo visuomenei ruoštis stojimo į ES procedūroms, sulaukta prašymų pasidalinti gerąja Lietuvos tautinių mažumų bendruomenių, akademinės bendruomenės patirtimi.

Sakartvelas yra didelėje Rusijos įtakos zonoje dėl ypatingai svarbių ekonominių svertų - žemės ūkio produkcija yra eksportuojama į Rusiją, ten išvyksta dauguma darbingo amžiaus žmonių, norėdami rasti darbą ir išlaikyti šeimas skurdžiuose šalies regionuose, rusiškos prekės dominuoja parduotuvėse. Dėl šių priežasčių ir Rusijos informacijos kanalai yra svarbūs gyventojams.

Lietuvos delegacijos pasiūlyta tema tolimesniam bendradarbiavimui – kova su dezinformacija, buvo sutikta itin palankiai. Tartąsi kartu ieškoti sprendimų, kaip pasiekti visuomenės dalį, kuri yra paveikta dezinformacinių naratyvų.

Tbilisyje vyko diskusija su tautinių bendrijų tarybos nariais. Ukrainos bendruomenės vadovė padėkojo Lietuvai už Ukrainos palaikymą. Vyko atviras pokalbis apie Sakartvelo visuomenei kylančius sunkumus kelyje į ES vertybes.

Vizito metu įvyko susitikimas su Sakartvelo jazidų religiniu lyderiu Dimitri Firbari, Sakartvelo jazidų dvasinės tarybos administracijos vadovu Rostom Amadov bei Irako jazidų dvasinio lyderio buvusiu kanceliarijos vadovu (2021-2020 m.) Hadi Baba Sheikh. Irako jazidų bendruomenės atstovas padėkojo svečiams iš Lietuvos už susitikimą ir už tai, kad Lietuva leido pasilikti šalyje į ją nelegaliai patekusiems, nuo persekiojimo bėgusiems jazidams iš Irako. Jazidams Irake kyla itin didelis pavojus, dauguma šeimų išžudytos, likę tik po 1 asmenį, kurie bandydami gelbėtis, bėga į Europą. Didelės jazidų bendruomenės yra Vokietijoje, Prancūzijoje, Švedijoje. Bėga daug nepilnamečių merginų su vaikais. Didžiausią pavojų jazidams kelia radikalūs musulmonai. Jazidų bendruomenės atstovai prašė padėti jazidų kilmės asmenims pasilikti Lietuvoje, suteikti jiems leidimą gyventi bei nelegalių migrantų sulaikymo vietose atskirti jazidus nuo musulmonų, nes gyvenant kartu kyla konfliktai. Teigiama, kad Lietuvoje gali būti iki 500 jazidų kilmės asmenų. Jie po sulaikymo apgyvendinti nelegalių migrantų centruose Pabradėje, Medininkuose, Rukloje, Kybartuose.

Sakartvele šiuo metu gyvena apie 20 tūkst. jazidų kilmės asmenų, dauguma - Tbilisyje. Taip pat yra nedidelės bendruomenės Batumyje, Kachetijoje.

Susitikimo pabaigoje buvo sutarta apsikeisti tikslesne informacija apie apie jazidų kilmės asmenis, jų skaičių Lietuvoje bei sulaikymo vietas.