Ar girdėjote, kad mažas Kurklių miestelis užaugino tikrą serą? Tai gal žinote, kas sieja garsų rūbų parduotuvių tinklą „Burton“ ir Kurklius? Ne? Kviečiama paskaityti ir aplankyti!

Slenkantys metai keičia žmones, miestus, tautas, kultūras. Paskutinio šimtmečio istorija Lietuvai atnešė daug permainų. Net keletą kartų keitėsi gyvenviečių ir pačios valstybės pavadinimai, kito gyventojų demografinė ir tautinė sudėtis – miesteliuose beveik nebeliko žydų. Iki Antrojo pasaulinio karo kai kur žydai sudarė net didžiąją vietos gyventojų dalį.

Vienas iš tokių miestelių yra Anykščių rajone esantys Kurkliai. Žinoma, jog Kurkliuose jau nuo XVII a. gyveno žydų bendruomenė. XIX a. pabaigoje čia buvo 257 žydai ir jie sudarė 32 procentus visų miestelio gyventojų. Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu (1923 m.) vykdyto gyventojų surašymo duomenimis Kurkliuose gyveno 181 žydų tautybės asmuo. Žydai Kurkliuose vertėsi smulkiuoju verslu. Čia veikė žydų mėsinė, vaistinė, medžiagų parduotuvė, net du malūnai. Miestelyje registruoti 6 smulkieji amatininkai: kepėjas, siuvėjas, kurpius, krosnių mūrininkas, metalo apdirbėjas ir mėsininkas. Kai kurie iš šių asmenų gyveno gana pasiturinčiai, mat Kurkliuose tuo metu registruoti net 3 telefono abonementai. Antrojo pasaulinio karo metais visa miestelio žydų bendruomenė buvo sunaikinta. Šiandien senąją gyvenvietės sanklodą primeta tik vienintelė išlikusi medinė sinagoga. 

Pirmosios žinios apie sinagogą Kurkliuose mus pasiekia iš XVIII a. pradžios. Joje ankstyvuosius savo religinius ir visuomeninius mokslus baigė ir pats garsiausias kurkliškis – Mošė Davidas Osinskis (1885–1952). Dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą į Didžiąją Britaniją emigravęs jaunas siuvėjas iš Kurklių, pasivadino Montague Burtonu ir įkūrė iki šių dienų klestintį drabužių parduotuvių tinklą „Burton“. 1929 m. jam jau priklausė 400 parduotuvių. 1936 m. Montague Burton atidarė didžiausią Didžiojoje Britanijoje siuvyklą, o Antrojo pasaulinio karo metais „Burton“ kompanija pagal valstybinį užsakymą ketverius metus siuvo uniformas ketvirtadaliui Didžiosios Britanijos kariuomenės. Už nuopelnus industrinių ryšių srityje 1931 m. šis kurkliškis buvo pagerbtas riterio titulu. Seras Montague Burtonas rėmė Kardifo, Kembridžo, Lydso, Oksfordo, Edinburgo universitetų studentus. 

Šiandien Kurkliuose nerasime lentelės su užrašu, jog čia gimė ir augo vienas garsiausių XX a. pirmosios pusės drabužių pramonės atstovų, tačiau vis dar galima aplankyti „žydiškuosius“ Kurklius menantį unikalų medinės architektūros statinį – sinagogą. Jai suteiktas regioninio reikšmingumo pavaldo objekto lygmens statusas. Sinagoga iškilo 1936 m. pagal statybos techniko Povilo Jurėno projektą. Tai dviejų aukštų patalpos, suręstos iš sujungtų į sąsparas rąstų. Ilgus metus šis pastatas buvo naudojamas ūkio reikmėms, todėl jos interjeras neišliko. Kurklių sinagoga įtraukta į tarptautinį „Žydų paveldo kelių“ maršrutą. Kviečiame ir Jus aplankyti unikalų Lietuvos žydų kultūros objektą!

Atnaujinimo data: 2023-11-23