Nemenčinės Konstantino Parčevskio gimnazijai - 150 metų
2015 metų rugsėjį Vilniaus rajono Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazija šventė savo veiklos 150 metų jubiliejų. Šiandien tai regione gerai žinoma mokymo įstaiga su dėstomosiomis lenkų ir rusų kalbomis. O kaip gi buvo anksčiau?
Pirmoji mokykla Nemenčinėje atidaryta 1865 metais. Tai buvo pradinė mokykla su dėstomąja rusų kalba, o pirmieji jos mokiniai žinių sėmėsi mažame pašto stoties kambarėlyje. Ir tik 1887 metais vietiniams gyventojams surinkus lėšų buvo pastatytas pirmasis medinis mokyklos pastatas. Medinėje mokykloje Nemenčinės ir apylinkių vaikai galėjo semtis žinių iki 1915 metų, kada teritoriją okupavo vokiečių kariuomenė. Naujas mokyklos gyvavimo etapas prasidėjo jau po Pirmojo pasaulinio karo, mokykloje imta dėstyti lenkų kalba. 1936 metais pastatytas naujas medinis pastatas, o mokyklai suteiktas Juzefo Pilsudskio vardas ir progimnazijos statusas. Nepaisant to, kad politinis žemėlapis pasikeitė ir Vilniaus kraštas atiteko Lietuvai, buvo nuspręsta atsižvelgti į gyventojų tautinę sudėtį regione ir 1944 metais mokykla duris atvėrė kaip septynių klasių švietimo įstaiga su dėstomąja lenkų kalba. 1947 metais mokyklą baigė pirmoji aštuonių asmenų laida.
Norėdami Lietuvą kuo greičiau integruoti į Sovietų Sąjungą, tuometinė valdžia nusprendė, jog nuo 1947 metų mokykloje privaloma mokytis tik rusų kalba. Su tokiu sprendimu nenorėjo susitaikyti vietiniai gyventojai, todėl nuolatos buvo prašoma valdžios šį nutarimą atšaukti. 1951 metais mokyklai vėl grąžinta lenkų dėstomoji kalba, o po trejų metų į pasaulį išėjo pirmoji vidurinės mokyklos laida. Ją baigė 11 abiturientų. 1957 metais mokykloje atsirado klasė, kurioje buvo dėstoma lietuvių kalba. 1973 metais mokykla persikėlė į naujas patalpas. Tuomet joje mokėsi maksimalus mokinių skaičius – 1222.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę 1990 metais mokykla tapo dvikalbe – su dėstomosiomis lenkų ir rusų kalbomis. 2005 metų jai suteiktas Konstanto Parčevskio vardas ir gimnazijos statusas.
Konstantinas Parčevskis gimė 1801 metais Nemenčinės apylinkėse, buvo Vilniaus universiteto teisės studentas, slaptos Filaretų organizacijos narys ir aktyvus 1830–1831 metų sukilimo organizatorius. Po sukilimo per Prūsiją emigravo į Prancūziją ir niekuomet jau nebegrįžo į gimtosios Nemenčinės apylinkes.
Šiuo metu gimnazijai vadovauja Tadeuš Grigorovič. Joje mokosi 525 mokiniai, dirba 65 pedagogai ir 32 darbuotojai. Be pagrindinių užsiėmimų vaikai gali rinktis 30 skirtingų būrelių.
Atnaujinimo data: 2023-11-23