Kviečiame susipažinti su vokiškuoju paveldu Lietuvoje – Vilkyškių dvaru. 

Vilkyškiai istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą minimi 1540 m., o 1556 m. juose atidaryta smuklė. Puiki lokalizacija, kur kryžiavosi strategiškai svarbūs keliai vedę į tokias didesnes gyvenvietes, kaip Ragainė, Batakiai ir Klaipėda, leido kaimui išaugti į miestelį, kuriame dar XVI a. viduryje pastatyta bažnyčia ir atidaryta mokykla. 1628 m. Vilkyškiuose įkurtas dvaras. Nauji vėjai miestelyje pradėjo pūsti XVIII a. pradžioje, kuomet į jį atsikraustė žmonės iš Zalcburgo ir kitų vokiškų žemių. Taip vietovė palaipsniui vokietėjo. 

Nuo seno miestelis garsėjo užeigos namais, kuriuos vaizdingai savo „Lietuviškuose fortepijonuose“ aprašė, iš gretimo Mociškių kaimo kilęs ir dažnai pas tetą Vilkyškiuose vasaras leidęs, Johanesas Bobrovskis. Žinoma, kad XX a. pradžioje miestelyje veikė net 3 viešbučiai, paštas, įvairios krautuvės, vaistinė, mokykla, malūnas. Dirbo gydytojas ir veterinaras. Pastarasis turėjo daug darbo, mat prie Vilkyškių dvaro buvo didelės arklidės. Jodinėti mėgdavę dvarininkai greičiausiai lankydavosi ir Vilkyškių miške, kur ir šiandien dar auga „Raganų eglė“. Tokį pavadinimą ji gavo dėl neįprastos savo išvaizdos, mat 80 cm aukštyje jos kamienas šakojasi į 17 skirtingų kamienų, todėl yra panaši į milžinišką šluotą. Senieji gyventojai pasakoja, kad dar mažos eglės viršūnę jodamas pro šalį nukirto pats Napoleonas. Vis tik miesteliui buvo lemta gyvuoti ne prancūziškos, o vokiškos kultūros įtakoje iki pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos.

Šiandien miestelio bendruomenė stengiasi atgaivinti ir puoselėti senąsias krašto kultūrines ir kalbines tradicijas. Vis dažniau atsigręžiama į vietovės istoriją akcentuojant tarpkultūrinį dialogą regione.

Pasinaudojus Europos Sąjungos teikiama finansine parama, Vilkyškiuose įgyvendinamas projektas, kurios bendra vertė viršija 1,33 mln. Eur. Jau buvo restauruotas Vilkyškių dvaro pastatas. Suremontuotos ir pritaikytos bendruomenės verslui, neįgaliųjų draugijai bei bibliotekai. Antrame buvusio dvaro pastato aukšte įrengta bendruomenės salė. Projekto vykdymo metu restauruotos dvaro arklidės, kuriose bus įkurtas krašto amatų centras. Bendradarbiaujant su vietos bendruomene, Pagėgių krašto turizmo informacijos centru, J. Bobrovskio gimnazija ir vietos amatininkais bus vykdomos įvairios krašto kultūrą ir senąsias tradicijas gaivinančios ir puoselėjančios veiklos, akcentuojamas vietovės vokiškasis paveldas. Projekto įgyvendinimo metu buvo sutvarkytos ir viešosios erdvės: dvaro aplinka, kur vyksta bendruomenės renginiai ir šventės, greta iškilaus poeto ir rašytojo J. Bobrovskio vardo gimnazijos esantis sporto aikštynas.

Atnaujinimo data: 2023-11-23