2025-05-22

Tautinių bendrijų dienos proga Šv. Kotrynos bažnyčioje vyko iškilminga apdovanojimų ceremonija

Gegužės 21 d. Lietuvoje minint Tautinių bendrijų dieną, Šv. Kotrynos bažnyčioje vyko Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės organizuotas iškilmingas nusipelniusių tautinių mažumų atstovų ir visuomenės veikėjų apdovanojimų renginys.

Departamento apdovanojimai buvo įteikti Lietuvos tautinių mažumų kultūras, tapatumą ir tarpkultūrinį dialogą puoselėjantiems žmonėms.

Didieji garbės ženklai įteikti: Didieji garbės ženklai įteikti: 
1. Česlavui Okinčic, Nepriklausomybės akto signatarui. Už ypatingai reikšmingą ir ilgametę veiklą, prisidėjusią prie nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo ir stiprinimo, už tvirtą pilietinę laikyseną, svarbias įžvalgas ir neįkainojamą patirtį, padėjusią formuoti valstybės požiūrį į tautines bendrijas, grindžiamą pagarba, tarpkultūriniu dialogu ir bendruomeniškumu.
2. Dr. Larisai Lempertienei, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centro vadovei, Žydų kultūros paveldo kelio asociacijos savanorei. Už Lietuvos žydų istorinės atminties puoselėjimą, išskirtinius nuopelnus judaikos tyrimų srityje, reikšmingą indėlį į Lietuvos žydų istorijos išsaugojimą bei sklaidą.
 

Aukso garbės ženklai įteikti: 
1. Rimantui Žirguliui, Kėdainių krašto muziejaus direktoriui. Už ilgametę edukacinę ir projektinę veiklą, holokausto aukų atminimo išsaugojimą ir iniciatyvas muziejinėje bei bendruomeninėje veikloje, atveriančias erdves tarpkultūriniam dialogui, stiprinančias visuomenės sąmoningumą bei pagarbą istorinėms patirtims.
2. Darijušui Žibort, Visuomeninės Rasų kapinių draugijos pirmininkui. Už visuomeninę veiklą stiprinant bendruomeniškumą, pilietinę atsakomybę, už reikšmingą indėlį, saugant kultūros paveldą – vieną svarbiausių istorinės atminties vietų – Rasų kapines.
3. Veltai Žygurei Anužienei, Vilniaus latvių draugijos narei. Už ilgametę visuomeninę, akademinę ir kultūrinę veiklą, išskirtinį indėlį puoselėjant lietuvių ir latvių kultūrinį dialogą, įvairovės ir pagarbos skatinimą, latvių kultūros sklaidą Lietuvoje.
4. Ovikui Džilavjan, Kauno armėnų bendrijos nariui. Už Kauno armėnų bendrijos įkūrimą, aktyvų dalyvavimą neformaliojo ugdymo veikloje ir nuopelnus Lietuvos armėnų kultūrai bei jos išsaugojimui, pavyzdinį armėnų tautinės mažumos tapatumo puoselėjimą, jaunosios kartos ugdymą, integracijos skatinimą.
 

Sidabro garbės ženklai įteikti: 
1. Vaiva Poškaitei-Kovaliuk, Baltijos regiono romių asociacijos vadovei. Už indėlį stiprinant romų tautinės bendruomenės matomumą Lietuvoje, sėkmingą projektinę veiklą, svariai prisidedančią prie romų tautinės mažumos padėties gerinimo, romų kultūros sklaidos, tautinės tapatybės išsaugojimo.
2. Renatai Rynkevičiūtei-Jančiauskienei, Lietuvos Tautodailininkų sąjungos narei, asociacijos „Verbų aristokratija“ steigėjai ir pirmininkei. Už nuopelnus ir indėlį į Lietuvos tautinių mažumų kultūros, Vilniaus krašto verbų rišimo tradicijų puoselėjimą bei šio amato perdavimą jaunajai kartai, už aktyvią visuomeninę ir ugdomąją veiklą.
3. Renatai Mikalajūnaitei, Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros Kaune vadovei. Už išskirtinį asmeninį indėlį puoselėjat tarpkultūrinį dialogą Kaune, istorinio ir kultūrinio paveldo sklaidą, tautinės santaikos puoselėjimą ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo gerosios patirties pavyzdį.
4. Juozui Valiušaičiui, Vilniaus ukrainiečių bendrijos nariui. Už ilgametį darbą stiprinant Lietuvos ir Ukrainos ryšius, bendros lietuvių ir ukrainiečių istorinės atminties išsaugojimą, reikšmingų abiem tautoms projektų įgyvendinimą.
5. Moisejui Šapiro, Švenčionių rajono žydų bendruomenės pirmininkui. Už išskirtinį indėlį į žydų istorinės atminties išsaugojimą, ilgametę visuomeninę veiklą integracijos srityje, jaunosios kartos ugdymą, nuopelnus Lietuvos tautinių mažumų kultūrai.
6. Dariui Skramtai, ilgamečiam Lietuvos rumunų kultūros bendrijos „Dačija“ nariui. 35-erių metų bendrijos „Dačija“ sukakties proga už išskirtinį indėlį į moldavų ir rumunų bendruomenės kultūrinį gyvenimą, moldavų–rumunų vokalinio ansamblio „Dačija“ įkūrimą ir aktyvią veiklą, skirtą šios tautinės bendrijos tapatybės saugojimui ir puoselėjimui Lietuvoje.
7. Dianai Butrimienei, neformalaus ugdymo organizatorei. Už jaunosios kartos ugdymą, tolerancijos ir tarpkultūriškumo gebėjimų stiprinimą, reikšmingą indėlį puoselėjant tautinių mažumų kultūrą Rytų Lietuvoje, aktyvią projektinę veiklą, gerosios patirties sklaidą ir profesionalumą.
8. Dr. Monikai Frėjutei-Rakauskienei, Lietuvos socialinių mokslų centro Sociologijos instituto Etninių tyrimų skyriaus vyresniajai mokslo darbuotojai. Už ilgalaikį įdirbį tautinių mažumų tematikoje įgyvendinant mokslinius tyrimus, susijusius su vyraujančių visuomenėje stereotipų ir nuostatų apie tautines mažumas dekonstravimu, gilesniu tautinių mažumų integracijos į šiuolaikinę visuomenę pažinimu, etninio nepakantumo raiškos ir diskriminacijos prevencija daugiaetninėje Lietuvos visuomenėje. 
9. Tatjanai Kononovai, Klaipėdos miesto savivaldybės Tautinių kultūrų centro projektų vadovei. Už nuoseklią, reikšmingą ir su ypatingu atsidavimu vykdomą veiklą puoselėjant Klaipėdos miesto tautinių bendrijų tradicijas ir kultūrinį paveldą bei atsidavimą daugiakultūrės Klaipėdos vertybėms.
 

Atminimo dovanos įteiktos:
1. Rimai Kurienei, vokiečių bendrijos muzikos vadovei ir vokalo pedagogei. Už aktyvų bendruomeniškumo skatinimą, veiklos organizavimo tobulinimą ir reikšmingą indėlį keliant Vilniaus vokiečių bendruomenės choro meninį lygį bei profesionalumą.
2. Vera Svincova, Lietuvos rusų susirinkimo Kauno klubo „Nadežda“ narei. 75-erių metų sukakties proga, už ilgametę visuomeninę veiklą, Lietuvos kultūrinės darnos puoselėjimą, atvirų paskaitų organizavimą atskleidžiant Sidabro amžiaus rusų literatūros sąsajas su Lietuvos kultūra.
 

Padėkos raštai įteikti:
1. Alinai Obolevič, Visuomeninės Rasų kapinių draugijos narei, licencijuotai gidei. Už ilgametį, nuoseklų ir įkvepiantį darbą išsaugant istorinį paveldą – Rasų kapines, liudijančias ne tik esminius Vilniaus ir Lietuvos istorijos etapus, bet ir amžinybėn išėjusias iškilias asmenybes, palikusias reikšmingą pėdsaką Lietuvos istorijoje.
2. Yuliiai Chumak, Vilniaus ukrainiečių bendrijos narei. Už aktyvų dalyvavimą Vilniaus ukrainiečių bendrijos ir Lietuvos ukrainiečių moterų sąjungos veikloje, aktyvų dalyvavimą visuomeninėje ir labdaringoje veikloje, tvirtą pilietinę poziciją ir savanorystę.
3. Jurgitai Jackevičiūtei, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kultūros paveldo specialistei. Už ilgametę edukacinę ir projektinę veiklą, nuoseklų žinių perdavimą jaunajai kartai, Lietuvos žydų kultūros ir paveldo aktualizavimą.
4. Irminai Kalimbet, Visuomeninės Rasų kapinių draugijos narei, Maltos ordino savanorei. Už nuoširdžią ir atsakingą veiklą stiprinant socialinį ryšį bei kuriant prasmingą tarpusavio supratimą Lietuvos visuomenėje, už išskirtinį atsidavimą bendruomeninei veiklai ir pastangas telkiant žmones bendrystei prižiūrint seniausias Vilniuje išlikusias Rasų kapines.
 

Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės dar kartą nuoširdžiai dėkoja visiems apdovanotiesiems ir sveikina su reikšmngu jų veiklos įvertinimu. 

Nuotraukų autorius Donatas Stankevičius.